Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

11 éves mélypontra esett az olaj

Jelentős esés bontakozott ki a mai kereskedésben az olaj piacán, az árfolyamok több mint 11 éve nem látott alacsony szintre zuhantak. Hiába a szaúdi-iráni konfliktus, a befektetők most azt kezdhették el árazni, hogy mostantól jelentősen csökken annak az esélye, hogy az OPEC összehangolt döntés keretében kitermelés csökkentésről dönt a piaci folyamatok normalizálása érdekében.

Masszív esésben az olaj

A szerdai kereskedésben komoly eladói nyomás bontakozott ki az olajnál, az európai benchmark olajfajta, a Brent 35,8 dollár közelébe süllyedt, 2 százalékkal a korábbi záró értéke alá, hasonlóan alacsony jegyzéseket 2004 óta nem láthattunk. Az amerikai WTI pedig 35,5 dollár közelébe került, 1,5 százalékos esést mutatva.

Mitől ijedtek meg a befektetők?

Annak ellenére, hogy a Közel-Keleten egyre kiélezettebb a helyzet a két olaj nagyhatalom, Szaúd-Arábia és Irán között, ez csak nagyon rövid ideig segítette felfelé az olajárat, mostanra ismét masszív lejtmenet látható. A befektetők most attól tarthatnak, illetve azt kezdhették el beárazni, hogy a két ország közti viszony megromlásával igencsak lecsökkent az esélye, hogy az OPEC összehangolt kitermelés csökkentési lépést tesz majd a közeljövőben az áresés megfékezése érdekében.
Az árupiacokon aktív befektetőcég, a CMC Markets úgy véli, a szaúdi-iráni konfliktus kiéleződésével eléggé valószínűtlen, hogy sikerül majd az OPEC-en belül az egyes tagországoknak megállapodni a kitermelésről.
Az OPEC eddig sem működött valami jól, egyre nagyobb a széthúzás a tagországok között. A szaúdiak vezette tábor továbbra is a kitermelés növelés mellett érvel, ők mindenáron a piaci részesedésüket akarják védeni a világpiacon, persze ennek ára van, ami már a szaúdiakat is egyre jobban megviseli, a költségvetés nagyon rossz helyzetben van.
Ennél is égetőbb a helyzet olyan országokban, mint Venezuela, ahol a gazdaság csődben van, élelmiszer és áruhiánnyal néznek szembe, a költségvetés kiegyensúlyozásához pedig masszívan 100 dollár feletti olajárra van szükségük.
Irán eddig is sötét ló volt, ezek után azonban kicsi az esélye, hogy csendben beállnak majd a szaúdiak mögé és az ő elképzeléseiket támogatják.

2017-re jöhet az áttörés

A befektetők, nagy elemzőházak jelenleg azzal számolnak, hogy az idei évben történhet meg a kereslet-kínálati viszonyok normalizálódása az olajpiacon, ami 2017-re az árakban is fordulatot hozhat, ekkorra a legtöbben 70 dollár körüli Brent olajárakkal számolnak.
A túlkínálat enyhülését a következők hozhatják:

  • Az IEA előrejelzései szerint 2016-ban a tavalyi egészséges ütemű növekedés után kismértékben csökkenhet a globális olajkereslet
  • Miközben az amerikai kitermelés csökkenése folytatódhat
  • Visszaeshet a többi nem OPEC ország kitermelése is a jelentősen lecsökkent beruházási aktivitás miatt
  • Az iraki és szaúdi kitermelés pedig a tavalyi évben látott látványos felfutás után csak visszafogottabb növekedést mutathat