Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Az év eleji szinten stabilizálódott a KÁT

A kötelező átvétel alá eső villamos energia vagy rövidebb, ismertebb nevén KÁT egy olyan díjtétel, melyet – az idei év elejétől az egyetemes szolgáltatásban vételezőket kivéve – minden fogyasztónak fizetnie kell a villamos energia számlájában. A KÁT a hulladékból, megújuló forrásokból előállító vagy kapcsoltan termelő rendszerek ösztönzésére szolgál. A KÁT jelenlegi rendszere az elmúlt években számos kérdést vetett fel, illetve többször már a megszűntetéséről és átalakításáról is volt szó. A KÁT az idei év elején emelkedett és az év eddigi részében tartja az újonnan kialakult magasabb szintet.

2013. év elején ismét változásokkal kellett szembe nézniük a magyar energiafogyasztóknak, mind villamos energia, mind pedig földgáz energia tekintetében. A villamos energia területén az egyik fontos változás az volt, hogy az egyetemes szolgáltatók kikerültek a kötelező átvétel alá eső villamos energia, vagy röviden KÁT értékesítésre kötelezettek köréből. A szektor szereplői között ugyanakkor továbbra is ugyanannyi, a KÁT termelők által megtermelt villamos energiát kellett szétosztani, így az ipari szféra fogyasztóinál jelentkező KÁT díjtétel megemelkedett. A KÁT az idei év eddig eltelt részében stabilizálódni látszik ezen az immáron magasabb szinten.

A KÁT a 109/2007. (XII. 23.) GKM rendeletben meghatározott, a MAVIR Zrt. mérlegköréből származó, megújuló energiaforrásokból, hulladékból nyert vagy kapcsoltan termelt villamos energiát jelenti. Az ily módokon megtermelt villamos energia mennyiségeket a rendszerirányító (MAVIR Zrt.)a fent említett szereplők termelésének az elősegítése érdekébenkötelezően átveszi, majd szétosztja a villamos energia kereskedők között, ami aztán így a végfelhasználóknak értékesítésre kerülő portfoliókba kerül. A kötelező átvétel alá eső villamos energiának van egy ún. átvevői elszámolási ára, amennyiért a termelőktől garantáltan átveszi a rendszerirányító a mennyiségeket. Ez jellemzően a piaci árak feletti árszinteket jelent (~30-40 Ft/kWh), ami havonta változik. Másik fontos paramétere a KÁT-nak a részarány, ami azt mutatja meg, hogy egy fogyasztónak értékesített villamos energia mennyiségnek mekkora része kell, hogy a KÁT körben előállított villamos energiából származzon. A KÁT-nak a részaránya is havonta változó. A KÁT allokálási adatokat a MAVIR Zrt. honlapjáról lehet letölteni havi szinten.

A kötelező átvétel alá eső villamos energia (KÁT) részarányának és átvevői elszámolási árának havi szintű alakulása egy évre visszamenőleg (%, Ft/kWh)

A kötelező átvétel alá eső villamos energia (KÁT) részarányának és átvevői elszámolási árának havi szintű alakulása egy évre visszamenőleg (%, Ft/kWh)

A kötelező átvétel alá eső villamos energiát, azaz KÁT-ot alapvetően minden fogyasztónak fizetnie kell. A fogyasztók vagy KÁT-ot tartalmazó árat szerződnek a kereskedővel, ami egy előre – a kereskedő várakozásai alapján beállított – szinten tartalmazza a KÁT-ot, beépítve az egységárba. Ez esetben a havi ingadozások kockázata a kereskedői oldalon jelentkezik, amiből a felhasználó nem érzékel semmit. Másik árkonstrukció, amit KÁT nélküli árként vagy MAVIR elszámolású árként szoktak említeni a piacon, azt jelenti, hogy a kereskedő nem árazza bele előre az árba a KÁT költségét, hanem a villamos energia mint termék mellett, külön soron, a MAVIR honlapján havi szinten közzétett KÁT allokálási adatok alapján, számlázza a KÁT-ot, ami havonta más és más lesz. Ez utóbbi esetben a KÁT havi változásának kockázatát a fogyasztó viseli.

A fogyasztók által a villamos energia számlában fizetendő KÁT mértékének alakulása az elmúlt egy évben (Ft/kWh)

A fogyasztók által a villamos energia számlában fizetendő KÁT mértékének alakulása az elmúlt egy évben (Ft/kWh)

A fogyasztók által fizetendő KÁT mértéke – a jelen piaci körülmények között elérhető benchmark árszintek mellett – nagyságrendileg 1,502,00 Ft/kWh között alakult az elmúlt hónapokban.

Egy ideje szó van róla, hogy a KÁT rendszert egy másik, METÁR nevű rendszer váltaná fel. Tavaly december elején ugyanakkor eldőlt, hogy a METÁR nem lép életbe a tervezett 2013. januári indulással. A megújuló és alternatív energiaforrásokból előállított hő- és villamosenergia-átvételi támogatási rendszer (röviden METÁR) egy törvényben előírt szabályozási és támogatási rendszernek az új tervezete. Lényege, hogy a megújuló energiák termelését (áramot vagy hőt) egy meghatározott, támogatott és kiszámítható időre garantált módon átveszik.