Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Beköszöntött a földgáz energia beszerzési szezon – Mit érdemes tudni a piacon elérhető árkonstrukciókról?

A tavasz beköszöntével rendszerint az elkövetkező gázévi ellátásra vonatkozó földgáz energia beszerzési szezon is kezdetét veszi. Elkerülvén az április-májusi dömping időszakot célszerű már most tendereztetni, hiszen egy jól időzített, szezonon kívüli tender nagyobb figyelmet kaphat kereskedői oldalról. Ajánlatkérés során akár 20-30 ajánlat is érkezhet, melyet különböző képletekkel adnak meg a szolgáltatók. Az alábbiakban átfogó képet adunk a földgáz energia piacon jelenleg elérhető, standard árkonstrukciókról.

Olajindexált képlet

Pn = Po * (0,5 * F/Fo + 0,5 * G/Go) [USD/GJ, USD/e.m3, EUR/GJ]

A földgáz energia szabadpiacon a liberalizációt követően az ún. olajindexált képlet – vagy más néven klasszikus, orosz vagy Gazprom képlet – jelent meg alapvető árazási metódusként, mellyel egységnyi földgázért, mint termékért fizetendő molekuladíjat számítjuk. A képletben a Po, Fo, Go paraméterek azok, melyeket a kereskedő megad az árazás során. A Po a gáz referencia ára – általában USD/GJ mértékegységben – az Fo és Go pedig a Po-hoz tartozó bázis időszaki referencia értékek (USD/t). A képlet szorzó részét („s érték”) negyedévente kell újraszámítani, az 1%-os kéntartalmú fűtőolaj (F: USD/t) és a 0,1%-os kéntartalmú gázolaj (G: USD/t), Platt’s Oilgram platformon jegyzett, tárgynegyedévet megelőző 9 havi számtani átlaga alapján.

A fűtőolaj és a gázolaj kőolaj származékok, így a képlettel számolt ár a nyers kőolaj (Brent: USD/hordó) változását fogja lekövetni. Fontos, hogy a negyedévenkénti, 9 havi átlagokból számolt árváltozásnak köszönhetően a képlettel számolt ár a piaci mozgásokat késleltetve és elsimítva jeleníti meg. Amennyiben a fogyasztó HUF-ban fizet, nagy HUF/USD árfolyam kitettséggel kell számolni. Egyedi igény alapján a képlet EUR-ban is áraztatható. Korábban – a hamarosan lejáró – hosszú távú orosz gázimport szerződésben is ezen képlet mentén volt árazva a Gazprom-tól átvett földgáz, melyet ma már – a későbbiekben taglalt – vegyes kevert képlet alapján számítanak.

Beköszöntött a földgáz energia beszerzési szezon – Mit érdemes tudni a piacon elérhető árkonstrukciókról?

Az 1%-os kéntartalmú fűtőolaj (F) és a 0,1%-os gázolaj (G) negyedévenkénti értékei a tárgynegyedévet megelőző kilenc hónap számtani átlagaiként (USD/t)

100% TTF képlet

Pn = (TTF + s) * 1,11 / 3,6 [EUR/GJ]

2012 tavaszán, a 2012/2013. gázévi beszerzések kapcsán jelent meg, majd egy évvel később a 2013/2014. gázévi beszerzési szezonban vált a földgáz energia kereskedők által standard termékként árazott konstrukcióvá az ún. 100% TTF képlet. A képletben egy változó szerepel, a TTF (Title Transfer Facility), mely egy nyugati, holland tőzsdei gázár jegyzés, EUR/MWh mértékegységben. A TTF paraméter tárgyhavi értéke – jellemzően – az Argus European Natural Gas kiadványban közzétett, a tárgyhónapot megelőző hónapban közétett napi átlagárak számtani átlaga. Fontos információ, hogy nem minden szolgáltató az Argus jegyzést használja az adott havi egységár megállapításkor, így más platformok is megjelenhetnek az ajánlatokban (pl.: ICIS Heren, stb.). A kereskedő import költségei és az árrés az ún. „spread” (s) paraméterbe kerülnek beépítésre, melyet egyedileg áraznak a kereskedők, konstans formájában. Az 1,11 az alsó és felső fűtőérték közötti átváltás vagy másképpen az égéshőről (bruttó fűtőérték) fűtőértékre (nettó fűtőérték) való átszámítás, míg a 3,6 a MWh és a GJ közötti váltószám. Mivel a TTF paraméter havonta változik és a megelőző hónap átlaga alapján számolódik, így a piaci változásokat a képlet élesen és rögtön megjeleníti. A képlettel számolt, HUF-ban fizetett ár kapcsán nagy HUF/EUR árfolyam kitettséggel kell számolni. Fontos megjegyezni, hogy mára már a kereskedői források jó része valamilyen TTF képlet alapú.

Beköszöntött a földgáz energia beszerzési szezon – Mit érdemes tudni a piacon elérhető árkonstrukciókról?

A holland tőzsdei gázár jegyzés (TTF Front Month, Argus) értékei az egyes hónapokra vonatkozóan, a tárgyhót megelőző hó napi árainak számtani átlagaként (EUR/MWh)

Vegyes kevert képlet

Pn = a * Po * (0,5 * F/Fo + 0,5 * G/Go) + b * (TTF + s) * n * 1,11 / 3,6 [USD/GJ, USD/e.m3]

2011 tavaszán jelent meg a piacon, majd 2012-ben már számos fogyasztó szerződte a kereskedők által standard termékként árazott vegyes kevert képletet. Jól látszik, hogy a vegyes kevert képlet az olajindexált és a 100% TTF képlet valamilyen súlyozással képzett keverése. A súlyozás jellemzően 50-50% vagy 60-40%, ugyanakkor bármilyen mixe beállítható a két képletnek. Több kereskedő az első két képlet tényleges keveréseként képzi a vegyes képletet, vagyis a vegyes képletben szereplő Po, Fo, Go illetve spread (s) paraméterek megegyeznek az olajindexált illetve a 100% TTF képlet szereplő paraméterekkel, a súlyozás pedig a fogyasztó kockázatvállalásának megfelelően tetszőlegesen beállítható. Fontos megjegyezni, hogy az iménti képletekben szereplő változó paraméterek mellett megjelenik egy további, a piaci mozgásokat lekövető tényező, az „n”, mely az Európai Központi Bank (ECB) által közétett USD/EUR keresztárfolyam tárgyhavi napjainak számtani átlaga. Ennek megfelelően az USD erősödésre kedvezően, míg gyengülésére kedvezőtlenül reagál a képlettel számított molekulaár.

Beköszöntött a földgáz energia beszerzési szezon – Mit érdemes tudni a piacon elérhető árkonstrukciókról?

 

Az Európai Központi Bank (ECB) USD/EUR keresztárfolyamainak tárgyhavi átlagai

Fix árak

Pn = Pfix [EUR/MWh, USD/GJ, HUF/MJ, stb.]

A földgáz energia árkonstrukciók standard képletein túl a fix molekulaárak jellemzőek még a piacon. Eltérően az előzőektől, egységnyi földgázért fizetendő díj megállapításakor nem használ a kereskedő piaci változóktól időszakosan függő képletet, hanem egy előre fixen meghatározott egységáron számláz. Ami mégis jelenthet némi világpiaci kitettséget, ha a fix ár idegen devizában van meghatározva – jellemzően USD vagy EUR – ugyanakkor a felhasználó HUF-ban fizet. Ilyenkor a HUF/USD vagy HUF/EUR árfolyam mozgathatja az árat havi szinten. A fix árak között népszerű a HUF-os konstrukció, amely esetén az imént említett árfolyamok ingadozása is kivédhető. A leginkább elterjedt fix árformulák: HUF/MJ, HUF/GJ, EUR/GJ, EUR/MWh, USD/GJ, USD/MWh. A fix árak leginkább előnyös tulajdonsága a jó tervezhetőség.

A szerződésbe foglalandó árkonstrukció kiválasztásakor mérlegelni kell az egyes konstrukciókban szereplő változó paraméterek számosságát, azok devizanemét, az újraszámítás metódusát, és ezeket kell összevetnünk a világpiaci és tőzsdei ármozgásokra vonatkozó várakozásainkkal, az esetlegesen elérhető prognózisokkal. Fontos, hogy az esetleges múltbeli kedvező vagy kedvezőtlen tapasztalatok alapján nem feltétlenül célszerű egy jövőbeli döntést meghozni. Ha az egyik gázévben valamelyik konstrukció előnnyel bírt egy másikkal szemben, abból nem következik, hogy ez az elkövetkező időszakokban is így marad. Segítségképpen az alábbiakban foglaljuk össze a különböző konstrukció jellemzőit:

Beköszöntött a földgáz energia beszerzési szezon – Mit érdemes tudni a piacon elérhető árkonstrukciókról?

A hazai földgáz energia piac standard molekuladíj árkonstrukcióinak összehasonlítása