Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Ez is egyfajta rezsicsökkentés: a cégek járnak jól

Míg az emberek nagy része még mindig egyetemes szolgáltatótól veszi az áramot, az összes villamos energia fogyasztás nagyobb részét adó vállalatok a szabadpiacon versengő kereskedőktől veszik meg az áramot. Az elmúlt néhány évben az áramfogyasztás jellemzően a szabadpiacon bővült, míg az egyetemes szolgáltatásban eladott áram mennyisége jórészt stagnált vagy visszaesett. A vállalatoknak érdemes lehet több kereskedőtől is ajánlatot kérni, ezek ugyanis árban és kapcsolt szolgáltatásokban is versenyeznek egymással. Megnéztük, hogyan néz ki ma a magyar villamos energia piac.

Ma Magyarországon a villamos energia piacán kétféle szolgáltatási forma létezik: a szabadpiaci ellátás és az egyetemes szolgáltatás. Az egyetemes szolgáltatást a lakosság és a kisfeszültségű hálózatra csatlakozó, egyetemes szolgáltatásra jogosult cégek veszik igénybe, itt hatósági áron történik az áramfogyasztás. Ezzel szemben a szabadpiacon a kereskedőktől veszik a cégek és az egyetemes szolgáltatásból kilépő ügyfelek a villamos energiát.
A szabadpiaci szolgáltatási formát uniós szabályok írják elő, a magyar szabad árampiacon már 13 éve versenyeznek külföldi nemzetközi hátterű kereskedők, az egyetemes szolgáltatók leányvállalatai és helyi kisebb szereplők. A kereskedők nem építenek ki újabb hálózati infrastruktúrát, - a meglévő hálózat használatáért a fogyasztók jellemzően közvetlenül a hálózat üzemeltetőinek fizetnek. - A szabadpiacon túlnyomó részt az egyetemes szolgáltatásra egyébként sem jogosult vállalatok és kisebb részben kisvállalatok és lakossági fogyasztók vesznek áramot. Ugyanakkor azt is fontos tudni, hogy a cégeknek érdemes akár több kereskedőtől is ajánlatot kérni, ugyanis a kereskedők az árban és kapcsolt szolgáltatásokban is versenyeznek egymással.

Az elmúlt négy évben a Magyarországon értékesített villamos energia mennyisége viszonylag állandó volt, ugyanakkor a folyamatok szintjén az látszik, hogy a fogyasztók az egyetemes szolgáltatóktól kevesebb vagy stagnáló mennyiségű áramot vesznek, míg a szabadpiaci áramfogyasztás bővül. 2014-ben közel 2,5 százalékkal nőtt a magyar áramfogyasztás, mindez úgy, hogy az egyetemes szolgáltatás 5,4 százalékkal csökkent, az üzleti szektor viszont 3,5 százalékkal nőtt.

Forrás: Energiaforrás, 2015. 2. szám.

A 2015. január-augusztusa közötti időszakban már közel 3,5%-os volt a növekedés az előző év azonos időszakához képest, melyet az üzleti szektor 4,6%-os bővülése hajtott, és 2015-ben már az egyetemes szolgáltatás is növekedett kicsit több mint fél százalékkal.
A hazai fogyasztók energiaigénye a hosszú távú tapasztalatok alapján szorosan összefügg az ipari termeléssel, míg a szolgáltató és a mezőgazdasági szektor áramigénye jóval kevésbé függ a gazdasági kibocsátástól. Ahogyan az MVM szaklapja rámutat, az ipari termelés 1 százalékos bővülése az áramfogyasztást 0,35 százalékkal növelte. A 2000-es évektől a válságig emelkedett a magyar villamosenergia-fogyasztás, ekkor némileg visszaesett, azóta pedig visszafogottan emelkedik. 2011-óta így nézett ki a magyar áramfogyasztás és az ipari termelés változása:

Forrás: Energiaforrás, 2015. 2. szám.

Tavaly nettó áramimportőrök voltunk

Magyarország tavaly az év első 8 hónapjában nettó áramimportőr volt, vagyis a versenyképes magyar termelés nem tudta fedezni a hazai igényt. Szlovéniát leszámítva az összes szomszédos országgal összeköttetésben állunk, melyek közül Horvátországba és Szerbiába nettó exportőrök, a többi országgal szemben importőrök voltunk.

Forrás: Energiaforrás, 2015. 2. szám.

További érdekesség, hogy tavaly az év első 8 hónapjában már átlépte a 10 százalékot a magyar áramtermelésen belül a megújulókból származó energia aránya. 1 százalék körül volt a vízi erőművek, 33 százalék a fosszilis tüzelőanyagok, és 56 százalék volt a nukleáris tüzelőanyagokból előállított áram aránya.

Forrás: Energiaforrás, 2015. 2. szám.