Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Feje tetejére áll az energiaellátás - Hazánkban is elindult a készülődés

Első ízben rendezték meg a héten Budapesten az Okos Jövő Fórum konferenciát, amelynek témája a jövő energiaellátásával kapcsolatos kihívások intelligens eszközökkel és megoldásokkal történő kezelése volt.

A konferencia előadói rámutattak, hogy a világ energiaellátása jelentős átalakuláson megy keresztül, az infokommunikációs eszközök egyre nagyobb szerepet fognak betölteni a fogyasztók hatékonyabb és tisztább energiaellátásában, és hogy hazánkban nagyfokú együttműködésre van szükség az érintett piaci szereplők részéről annak érdekében, hogy tartani tudjuk a lépést az új technológiák fejlesztésében élen járó országokkal.

Hizó Ferenc, az NFM helyettes államtitkára nyitóelőadásában örömtelinek nevezte, hogy a nyugati példákat követően már hazánkban is elindultak az okos mérés bevezetésével kapcsolatos folyamatok. Emlékeztetett rá, hogy a Mavir által vezetett mintaprojekt 6 milliárd forintos uniós támogatásban részesült, aminek köszönthetően több tízezer hazai fogyasztónál szerelhetnek majd fel okos mérőket. Hozzátette, hogy ez nagyban segítheti majd az országot abban, hogy azonosítsák azokat a területeket, ahol az okos technológiák gazdasági hasznot tudnak eredményezni az ország számára. Az államtitkár nyitóbeszédében kitért arra is, hogy Győrben elindult az ország első Smart City (okos város) kísérleti projektje is, ami által jelentős beruházások valósulhatnak meg a városban.

Együttműködésben az erő

Bertalan Zsolt, az Okos Jövő Innovációs Klaszter elnöke az új intelligens megoldások hazai megjelenése szempontjából kulcsfontosságúként említette a piaci szereplők együttműködését. A trendek legfőbb mozgatórugói a szabályozás, az újonnan megjelenő technológiai megoldások és az energiapiac előtt álló kihívások - emelte ki klaszter elnöke.

Az árampiaci szakember szerint az együttműködés legnagyobb akadálya az információhiány. Rengeteg ismeret van, de ezeket nem sikerült megosztani, ami gátolja az értékteremtő fejlesztések kibontakozását. A klaszter éppen ebben kíván segítséget nyújtani, az érintett piaci szereplők számára - hangsúlyozta Bertalan Zsolt.

Az uniós támogatások tekintetében ma már kiemelt jelentősége van az országhatárokat átívelő kezdeményezéseknek, önálló nemzeti projektek már nem is igazán tudnak közösségi forráshoz jutni, így nemzetközi szinten is felértékelődött az együttműködés fontossága - hívta fel a figyelmet a szakember.

Kaderják Péter, a REKK igazgatója előadásában a Duna Régió okos hálózati megoldásairól készített tanulmányt mutatta be előadásában. A tanulmány ismertetése során az energiapiaci szakember rámutatatott, hogy az érintett 14 országban végzett felmérésük alapján a szabályozási korlátok között a legtöbb alkalommal az ösztönzés hiánya, az új technológiák implementálásának magas beruházási költsége, valamint a részletes szabályozás hiányát jelölték meg a megkérdezett regulátárok.

A korábbi energiahivatali elnök rámutatott arra is, hogy a jelenlegi árszabályozási gyakorlatok, így például az ársapkás megoldások nem igazán kedveznek az intelligens technológiák elterjedésének, míg az elosztó társaságok jelenleg sok esetben ellenérdekeltek is lehetnek a fejlesztésekkel szemben, ugyanis bevételük alapvetően az értékesített mennyiségen alapul. Kaderják Péter szerint ezen ellentmondások feloldása lehet a szabályozóhatóságok egyik kiemelt feladata az okos megoldások elterjedésének elősegítése tekintetében.

Érdemes tanulni a brit példákból

Kocsis Krisztina, a Brit Nagykövetség energiaügyi attaséja előadásában hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság vezető szerepet tölt be az intelligens hálózati rendszerekkel kapcsolatos kutatások és mintaprojektek tekintetében. A helyi energiafelügyelet már 2005 óta komolyan támogatja az ilyen típusú kezdeményezéseket, vagyis a hazai szereplőknek mindenképpen érdemes tanulmányozniuk a brit projekteket, és azok eredményeit.

Az okos mérés tekintetében az Egyesült Királyságban 2015 és 2019 között összesen 27 millió helyszínen 53 millió okos mérőt fognak felszerelni. Kocsis Krisztina előadásában rámutatott arra is, hogy a brit hatóságok számításai 2050-ig 19 milliárd fontos megtakarítást várnak az intelligens hálózati megoldások alkalmazásától.

Jönnek az okos hálózatok

Az E.ON képviseletében Patay László előadásában rámutatott, hogy az energiaellátás átalakulása milyen új kihívásokat támaszt a hálózati társaságok számára. A szakember példaként említette a lokális energiatermelés megjelenését, az intenzív fogyasztóként megjelenő elektromos autókat, valamint a megújuló energiaforrásokra alapuló erőművek megjelenését is, amelyek mind-mind új típusú megoldások kidolgozására késztetik a hálózati társaságokat. Az új megoldások középpontjában az ún. smar grid (intelligens hálózat) koncepció áll, amelynek lényege, hogy az infokommunikációs eszközök becsatolásával egy, a korábbiaknál sokkal dinamikusabb hálózati menedzsmentet lehet megvalósítani.

Patay László ismertetése szerint az E.ON smart grid víziójában megjelenik a szabályozható elosztott energiatermelés, az energiatárolási eszközök igénybe vétele, valamint a fogyasztó oldali igény befolyásolása is. A termelési és felhasználási eszközökből származó adatáram által egy sokkal rugalmasabb, és ezzel hatékonyabb hálózati jövőkép vetül az iparág elé - tette hozzá a szakember.

Az előadásból kiderült az is, hogy az E.ON Európa-szerte több különböző kísérleti projektet vezet az energiaellátás terén, amelyek célja, hogy megfelelő technológiát és eljárásokat lehessen találni az iparág előtt álló kihívásokra, illetve javítani lehessen a fogyasztók életminőségén. Patay László ezek között kitért az E.ON Hungária győri Smart City kezdeményezésére is, ami által egy komplex fejlesztési terv végrehajtása által hamarosan Győr válhat Magyarország első "intelligens városává". Az E.ON e mellett már korábban több, jelenleg is futó okos mérési projektet is indított Magyarországon - tette hozzá Patay László.

Csiba Péter a GDF SUEZ képviseletében ismertette, hogy a francia hátterű energiaszolgáltató már 2009 óta keresi a legoptimálisabb okos gázmérés megoldást. A társaság 2014 óta teszteli Pre Pay Differently (PPD) okos energia management rendszert, amely egy merőben új megoldást jelent az okos gázmérés területén. A GPRS gázhálózati felügyelettel rendelkező rendszer szabályozza a felhasználók gázfogyasztást, biztosítja a védendő fogyasztóknak nyújtandó kedvezményeket és egyszerűbbé teszi a ki- és a visszakapcsolás folyamatát is. Csiba Péter elmondása szerint a PPD egy fogyasztóbarát rendszer, mert a hagyományos előrefizetős rendszerektől eltérően itt nincs szükség kártyás feltöltésre, hanem átutalással vagy akár mobiltelefonnal is fizethető és feltölthető. A társaság idén tavasszal kezdte meg az első ilyen gázmérő-rendszerek telepítését, és idén nyártól további 90 db mintaprojekt tervezésével számolnak - mondta a gázpiaci szakember.