Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Franciaországban is dúl a rezsiháború

Ségolene Royal francia energiaügyi és környezetvédelmi miniszter ígéretet tett arra, hogy az államtanács döntése ellenére nem fog augusztus előtt visszamenőleges hatállyal emelkedni a lakossági elektromos áram ára.<--break->

"Az én dolgom az, hogy a kormány ígéretét betartsuk és amikor a franciák befizetik az éves számlájukat 2014-ben, ne legyen pluszköltség ahhoz képest, amit ígértek nekik" - jelentette ki kedden a miniszter az RMC rádióadón és a BFM hírtelevízióban. Hozzátette: "Fogok találni egy olyan jó irányú és konkrét megoldást, amely megfelel a törvénynek és a szabályoknak is, annak érdekében, hogy ne legyen emelés augusztusig".

A kérdés azért vált aktuálissá, mert a francia államtanács múlt pénteken hatályon kívül helyezte azt a két évvel ezelőtti kormányrendeletet, amely két százalékra korlátozta a lakossági elektromos áram árának emelését, s arra kötelezte a kormányt, hogy visszamenőleges hatállyal emelje meg a háztartások rezsijét. Azért határoztak így, mert az állam veszteségesen adta el az áramot a lakosságnak. A döntés a 2012 augusztus és 2013 augusztus közti időszakra vonatkozik, s azt a 28,7 millió háztartást érinti, amely a kormány által szabályozott fix tarifa szerint fizeti az elektromos áramot.

"Szeretném megérteni, hogy miért van ekkora különbség az energiaár megállapításának kritériumai és a politikai akarat között. A politikai akaratnak győznie kell, egyébként mire szolgálnak a miniszterek és mire szolgál a kormány?" - hangsúlyozta a 2007-es baloldali elnökválasztás vesztese, aki a múlt héten kinevezett új kormány tagjaként tért vissza két év kihagyás után a politikai életbe.

Franciaországban évente egyszer, a nyár folyamán állapítják meg a hatóságok az energiaárakat. A legfelsőbb jogi intézmény viszont pénteken arra kötelezte a kormányt, hogy két hónapon belül új rendeletben szabályozza visszamenőlegesen az energiaárakat.

"Az államtanács megállapította, hogy a kék és sárga tarifák árait csak két százalékkal emelték meg a 2012. július 20-i kormányrendelet alapján, vagyis az ár jóval alacsonyabb volt annál, amit meg kellett volna állapítani a miniszterek számára kötelező elvek alapján" - közölte pénteken a testület.

Az államtanácshoz az alternatív szolgáltatók egyesülete fordult, mert a 2012-ben megállapított felső árhatár miatt nem tudták fedezni az állami szolgáltató, az EDF (ahonnan az áramot veszik) termelési költségeit, ahogy azt a törvény előírja. A kormány 2012 júliusban évi két százalékra korlátozta az EDF áremelését annak ellenére, hogy az energiaszabályozó bizottság (CRE) 5,7 százalékos emelést javasolt. A franciák 92 százaléka továbbra is az állami szolgáltatótól vásárolja az elektromos áramot, annak ellenére, hogy az energiapiacot korábban megnyitották a konkurens szolgáltatók számára.

Elemzők szerint háztartásonként 20-40 eurós (6-12 ezer forintos) számlára lehet számítani az érintett időszakra.

"Jelenleg megpróbálom megérteni az energiaárak megállapításának bonyolult mechanizmusát, aztán megvitatjuk a kérdést a gazdasági miniszterrel és utána a miniszterelnök döntését fogjuk kérni, mert ez nagyon jelentős téma" - fogalmazott Royal. Azt viszont megerősítette, hogy az állami szolgáltató árait augusztusban mindenképpen felemelik 5 százalékkal.