Nincs megnyugvás továbbra sem az olajpiacon, tegnap is folytatódott a lejtmenet, aminek hatására a Brent árfolyama 2010 novembere óta nem látott alacsony szintre került. Az esésben szerepet játszhatott, hogy a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) rontotta keresleti várakozásait. Többen ugyanakkor kiemelik, hogy a legutóbb látott zuhanás már inkább spekulatív jellegű, a kereslet-kínálati viszonyok nem indokolnak ilyen mértékű esést.
Tovább zuhan az olajár
Tegnap is folytatódott az esés az olaj piacán, a WTI típusú kőolaj 2012 júniusa óta nem látott mélypontra esett, míg az európai irányadó olajfajta, a Brent 2010 novembere óta nem látott alacsony szintre került. Az esésben szerepet játszhatott, hogy a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) lefelé módosította a globális keresleti várakozásait.
A szervezet szokásos havi jelentésében közölte, az idei évben napi 700 ezer hordóval nőhet a globális kereslet, szemben a korábbi, napi 900 ezer hordós prognózissal. A kitermelés ugyanakkor a múlt hónapban már napi 910 ezer hordóval emelkedett, az OPEC országok növekvő kitermelésének köszönhetően.
Többen kiemelték már az utóbbi időszak olajár esése kapcsán, hogy a lejtmenet a kereslet-kínálati viszonyok közepette eltúlzottnak tűnik. A Morgan Stanley szerint az utóbbi időszakban látott nagy zuhanás inkább spekulatív jellegű, a fundamentumok érdemben nem romlottak tovább.
A befektetők számára fontos esemény lesz az OPEC novemberi ülése, a piac korábban arra számított, hogy az említett országok hamar belépnek majd a piacra az ár védelme érdekében, erre azonban nem került sor, sőt, több kitermelő ország is csökkentette árait. Könnyen lehet tehát, hogy nem érkezett még el az esés vége.
Mi áll az esés hátterében
Korábbi cikkünkben beszámoltunk arról, hogy az olaj közelmúltban látott mélyrepülését több fundamentális tényező is magyarázza, ezek közül a legfontosabbak az alábbiak: gazdasági növekedéssel kapcsolatos félelmek, csökkenő keresleti várakozások, a kínálat stabilitása, a dollár erősödése, valamint az OPEC tétlensége.