Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Sourcing 2013 Q2 – Villamos energia piaci negyedéves jelentés

Földgáz energia témakörben szintén elkészült anyagunkhoz hasonlóan, az alábbiakban foglaljuk össze a 2013. második negyedévre (Q2) vonatkozóan, villamos energia piaci negyedéves jelentésünket. Az anyagban megtekinthetik a negyedévben cégünk által szervezett villamos energia tenderek statisztikáit, volumen adatait, árkonstrukcióit, az aktuális piaci eseményeket, kereskedői aktivitást.

Bevezető

Az év első fele klasszikusan a földgáz energia beszerzések időszaka szokott lenni és a felhasználók viszonylag kis hányada zárja le ezekben a hónapokban az elkövetkező vételezési időszakra vonatkozó villamos energia pozícióit. Ez a papírformamegborult az idén, mivel az év elején megfigyelhető villamos energia piaci és tőzsdei mélypontok hatására egy rendkívüli villamos energia beszerzési dömping időszak futott le február végén, illetve március folyamán. Az év második negyedévében (Q2) cégünk a földgáz energia beszerzésekre fókuszált, mivel a felhasználóknak – klasszikus gázéves, július 1-i fordulónap esetén – június legelejéig kell lefuttatniuk a tendereztetéseket. Ennek következtében április és május alapvetően a földgáz energia pozíciók lezárásával telt, ugyanakkor számottevő tevékenységet tudtunk felmutatni a villamos energia területén is.

Volumenelemzés

Az április és május hónapban zajló – rendkívül sikeres – földgáz energia beszerzési szezonnal párhuzamosan, cégünk a második negyedévben (Q2) közel 160.000.000 kWh (= 160.000 MWh = 160 GWh = 0,160 TWh) villamos energia volument versenyeztetett meg. Ezt az első negyedévben már lefuttatott több mint 515.000.000 kWh-val összegezve, idén összesen már több mint 675.000.000 kWh mennyiség került aSourcing-kalapácsalá, amit 490 fogyasztó reprezentál. A tavalyi egész évet bázisnak tekintve, ez már több mint 60 százalékot jelent a volumenben és 90 százalékot a darabszámban. Így az év második felében (Q3 és Q4) várható további akvizíciókkal a tavalyi volumenek és mennyiségek nagyban túlszárnyalhatóak lesznek az idén, hiszen eddigi statisztikák mellé az őszi villamos energia szezon fogja odatenni az igazán „nagy” számokat.

Az egyes fogyasztói szegmensek számára a Sourcing Hungary Kft. által 2013. első és második negyedévben (Q1 és Q2) szervezett villamos energia tenderek volumen adatai

Árkonstrukciók

A villamos energia árkonstrukciókat vizsgálva a pénznem és az árak KÁT tartalma mentén az alábbi megállapításokra jutunk:

A szerződési konstrukciók devizanemét tekintve az elmúlt időszakokban megfigyelhető trend folytatódott, ami azt jelenti, hogy a kisvállalati szegmensben 90 százalék fölött, míg a közép- és nagyvállalatok körében 60 százalék körüli volument jelentnek a HUF árak. Az EUR alapú szerződéseket jellemzően a nagyobb cégek kötik, amelyek rendelkeznek EUR bevételekkel.

Az árak KÁT tartalmát vizsgálva hasonló megállapításokra juthatunk, vagyis a kisebb cégek közel mindegyike KÁT-tal szerződik és a nagyobb szegmensekben lépnek be a KÁT nélküli árak már mérhető megoszlásban, mely összességében nagyjából a volumenek negyedét jelenti.

Az egyes fogyasztói szegmensek számára a Sourcing Hungary Kft. által 2013. első és második negyedévben (Q1 és Q2) szervezett villamos energia tenderek árkonstrukcióinak megoszlása

Kereskedői aktivitás

Villamos energia beszerzési szempontból az év második része, így a harmadik és negyedik negyedév (Q3 és Q4) mondható a leginkább aktív időszaknak, így ennek megfelelően a kereskedői aktivitás is jellemzően itt a legnagyobb.

Versenypiaci szegmensben átlagosan 5 kereskedő vett részt egy tenderen, átlagosan 14 ajánlatot téve és átlagosan 29 percig tartott egy aukció.

Közbeszerzési szférában átlagosan 3 kereskedő vett részt egy eljárásban, átlagosan 46 ajánlatot téve és átlagosan 58 percig tartott egy árlejtés.

Piaci aktualitások

Még márciusban fogadták el azt a törvényt, mely átalakítja a Magyar Energia Hivatalt (MEH) és létrehozza a Magyar Energia és Közmű-szabályozási Hivatalt (MEKH). Ugyanakkor a törvény egy másik részében átcsoportosítást hajtottak végre a minden villamos energia fogyasztó által fizetendő, a VET 147. §-ában szereplő pénzeszközök között.

A tavasszal elfogadott törvényben a három hatósági díjtétel mértéke közötti átcsoportosítást hajtottak végre, mely alapján a „Szénipari szerkezetátalakítási támogatás” mértéke 11 fillérrel csökkent, viszont ugyanennyivel növekedett a „Kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási díj”. A „Kedvezményes árú villamos energia ellátás” mértéke maradt továbbra is 7 fillér. A három díjtétel összege továbbra is 1,46 forint maradt kWh-ként, így a számla végösszegét nem befolyásolja a módosítás. A változás 2013. április 4-től lépett életbe.

A VET 147. §. szerinti pénzeszközök 2013. április 4-től

A „Szénipari szerkezetátalakítási támogatás”-t, vagy rövid nevén a szénfillért tulajdonképpen a Vértesi Erőmű és a hozzá tartozó bányák pénzügyi helyzetének a stabilizálása illetve fenntartása érdekében kell fizetni. A „Kedvezményes árú villamos energia ellátás” díjtétel a villamos energia iparban dolgozók számára nyújt fedezetet a kedvezményes áramvételezéshez. A „Kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási díj” pedig 2011 nyarán került be az egyéb pénzeszközök közé, amikor a megújuló és kapcsoltan termelt erőművek támogatására vonatkozó rendszerben csökkent a villamos energia számlában ún. KÁT-ként ismert, illetve fizetendő díjak mértéke, így azt ellensúlyozta az új díjtétel.

Tőzsdei trendek

2013. második negyedévében (Q2) a magyar villamos energia tőzsdén, a HUPX-en a 2014. és 2015. évi villamos energia zsinór termék (base load) határidős árainak alapvetően csökkenő tendenciája folytatódott, újabb piaci mélypontot érve el ezzel. A magyar villamos energia tőzsdén 2011. július óta léteznek éves határidős termékek (Physical Futures: PhF), melyeknek a jegyzési árai a magyar tőzsde létezése óta újabb rekord alacsony szintre süllyedtek. A jegyzések június folyamán már a 40 EUR/MWh szintet is megközelítették, ami 10 EUR/MWh (!) csökkenést jelent az év elejéhez képest.

A lipcsei német tőzsdén (EEX) szintén további több éves mélypontjukat érték el a következő időszaki határidős jegyzések.

2014. és 2015. évi villamos energia zsinór termék a magyar tőzsdén, forrás: www.hupx.hu

2014. és 2015. évi villamos energia zsinór termék a német tőzsdén, forrás: www.eex.com

Versenypiaci közép- és nagyvállalati szegmens

A közép- és nagyvállalati versenypiaci szegmensbe a legalább 500.000 kWh éves fogyasztási mennyiséggel bíró cégeket soroljuk. A szférából a második negyedévben (Q2) több mint 40 fogyasztó bízta meg cégünket tenderszervezéssel, mely összesen 124.125.000 kWh versenyeztetett villamos energia volument jelentett. Az előző negyedévi (Q1) rendkívüli dömpingidőszakkal egybevéve, már közel 170 fogyasztó reprezentálásában 553.715.000 kWh villamos energia került megversenyeztetésre a szegmens számára, az év eddig eltelt részében.

A szerződésekbe bekerülő árakat tekintve továbbra is mindenképpen érdemes volt és továbbra is érdemes lezárni a következő évi pozíciókat, mivel továbbra is mély, az elmúlt években nem jellemző árszintekig is lemennek a kereskedők a tenderekben.

Továbbra is leginkább ebből a szegmensből kerülnek ki azon fogyasztók, akik KÁT nélküli árakat szerződnek, így számos tendert – több mint 30 db ügyfél számára – bonyolítottunk ennek megfelelően is.

A szegmens számára összesen 93.498.300 HUF (5,77%) megtakarítást értünk el a második negyedévben (Q2), az év eddig eltelt részében pedig összességében már 536.564.360 HUF-ot (6,16%).

Versenypiaci kisvállalati szegmens

A kisfogyasztói versenypiaci szegmens (500.000 kWh alatt) számára ebben a negyedévben is elsősorban csoportos tendereket szerveztünk, melyet továbbra is a Magyar Energia Beszerzési Közösség (MEBEK) keretein belül bonyolítunk le. Ezen méretű cégeknek javasolt a csoportos tendereinkhez csatlakozni, hogy kihasználásra kerüljön a portfolióhatás, így nagyobb mennyiségre, több fogyasztót összefogva kedvezőbb árakat lehet elérni. A szférából a második negyedévben (Q2) több mint 100 fogyasztó bízta meg cégünket tenderszervezéssel, mely összesen 19.323.400 kWh versenyeztetett villamos energia volument jelentett. Az előző negyedévi (Q1) rendkívüli dömpingidőszakkal egybevéve, már nagyjából 300 fogyasztó reprezentálásában közel 50.000.000 kWh villamos energia került megversenyeztetésre a szegmens számára, az év eddig eltelt részében.

A szegmens számára összesen 65.027.800 HUF (12,73%) megtakarítást értünk el a második negyedévben (Q2), az év eddig eltelt részében pedig összességében már 114.745.000 HUF-ot (11,50%).

Közbeszerzési szegmens

Közbeszerzési szegmensben újabb megye jogú város villamos energia és közvilágítási célú energia beszerzését bonyolítottuk le, ezúttal Békéscsabáét. Ezen túl Kiskunlacháza Önkormányzata és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem részére is ebben az időszakban szereztük be a villamos energiát. A szegmens számára összesen 15.900.000 kWh villamos energia mennyiségre írtunk ki eljárást a negyedévben, mely összességében 3 ajánlatkérő fogyasztását jelenti. Az elért megtakarítás – amelyet ebben a negyedévben (Q2) az állami költségvetésből gazdálkodó szervezetek számára realizáltunk – összesen 52.600.000 HUF.

A beszerzési projektek lezárásain túl újabb eljárásokat indítottunk meg, amelyek eredménye a következő negyedévben (Q3) várható.

Sourcing „leg”-ek a versenypiaci szegmensből

2013. második negyedévében (Q2) az alábbi „leg”-eket értük el a versenypiaci szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:

  • Legnagyobb megtakarítás: 35.734.270 HUF (11,39%)
  • Legnagyobb versenyeztetett mennyiség: 45.070.000 kWh
  • Legnagyobb pályázói létszám egy tenderen: 9 kereskedő
  • Legtöbb ajánlat egy tenderen: 47 ajánlat
  • Leghosszabb aukció: 54 perc

Sourcing „leg”-ek a közbeszerzési szegmensből

2013. második negyedévében (Q2) az alábbi „leg”-eket értük el a közbeszerzési szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:

  • Legnagyobb megtakarítás: 42.644.720 HUF (17,24%)
  • Legnagyobb versenyeztetett mennyiség: 5.863.500 kWh
  • Legnagyobb pályázói létszám egy eljárásban: 4 kereskedő
  • Legtöbb ajánlat egy eljárásban: 85 ajánlat
  • Leghosszabb árlejtés: 1 óra 30 perc