Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Sourcing 2013 Q4 - Villamos energia piaci negyedéves jelentés

Január hónapba lépve megkezdtük a 2014. év első negyedévét (Q1), így ismét elkészítjük az előző időszakról szóló szakmai jelentésünket. Az alábbiakban bemutatjuk a 2013. negyedik negyedévének (Q4) villamos energia beszerzési szempontból releváns eseményeit, piaci történéseit, tőzsdei mozgásait, képet adunk a Sourcing Hungary Kft. által szervezett tenderek számosságáról, statisztikáiról, a kereskedők által mutatott aktivitásról.

Bevezető

2013. a villamos energia beszerzések éve volt, melyet a Sourcing Hungary Kft. is kihasznált, rendkívül alacsony, eddig nem látott árak elérésében segítettük megbízó partnereinket, akik számára – köszönhetően a rendkívül kedvező tőzsdei helyzetnek – nagy megtakarításokat értünk el a beszerzési projektekben. 2013 év elején több éves mélypontokra süllyedtek a mérvadó villamos energia tőzsdei jegyzések, így már az év elején is kialakult egy rendkívüli villamos energia beszerzési szezon, ahol február és március hónapban számos partner zárta az elkövetkező időszaki szerződéses pozíciókat. Sokan nem csak a 2014. évre, de már a 2015. évi időszakra is megkötötték a villamos energia vásárlási kontraktust, két évre előre befagyasztva ezzel a kedvező energiaárakat. A kedvező piaci helyzet egész évben kitartott, így rendkívül mozgalmas és sikeres volt az őszi villamos energia beszerzési szezon is, ahol tovább folytatódtak a tavaszi sikerek. A tőzsdék még mindig alacsony szinteken mozognak, így aki nem zárta már tavaly a 2015. évi szerződését, annak javasolt lehet a tenderszervezés. Lezárt 2015. év mellett pedig érdemes lehet számba venni a 2016-os szerződéskötést, mivel a két időszak árai szinte azonos szinten mozognak.

Volumenelemzés

Cégünk 2013-ban történetének egy újabb rekordját állította fel, több mint 1.300.000.000 kWh (= 1.300.000 MWh = 1.300 GWh = 1,3 TWh) versenyeztetett villamos energia mennyiséggel. A fejlődés folyamatos, hiszen ez 2012-ben 1.057 GWh és 533 db volt, még 2011-ben 863 GWh és 560 db került a virtuális kalapács alá. Megjegyezzük, hogy a teljes magyar villamos energia szabadpiac éves szinten nagyságrendileg 20.000 GWh méretű, így az általunk az elmúlt évben versenyeztetett 1.300 GWh mennyiséggel ennek már több mint 6 százalékát fedtük le. Az 1.300 GWh összvolumenből a negyedik negyedévre (Q4) több mint 570 GWh és 270 db ügyfélprojekt esett. Az összmennyiséget tekintve jelentős részt adtak a 2015. évre kiírt tenderek és eljárások is, így ezen időszakra összesen több mint 300 GWh volument versenyeztettünk, 240 db ügyfélprojektben.

Az egyes fogyasztói szegmensek számára a Sourcing Hungary Kft. által 2013. évben szervezett villamos energia tenderek volumen adatai

Az egyes fogyasztói szegmensek számára a Sourcing Hungary Kft. által 2013. évben szervezett villamos energia tenderek volumen adatai

Árkonstrukciók

A lenti táblázatból kiolvasható, hogy 2013-ban is még mindig a HUF-ban, KÁT tartalommal kiírt tenderek voltak túlsúlyban. Az árazás devizanemét tekintve összességében a volumen közel 75%-a ment HUF-ban és 25%-a EUR-ban. Az EUR alapú áraztatás a közép- és nagyvállalati szegmensben jellemzőbb. Az ügyfélprojektek darabszámát tekintve szintén a HUF-os tenderek voltak többségben.

A konstrukciók KÁT tartalmát vizsgálva megállapíthatjuk, hogy összességében a volumen két harmada a kötelező átvétel alá eső villamos energia árát tartalmazva lett kiírva, még a másik egy harmad került KÁT nélkül a virtuális kalapács alá. Ügyfélprojektek számossága ezen a területen is hasonló megoszlást mutat, vagyis közel 90% KÁT tartalommal került versenyeztetésre.

Megjegyezzük, hogy a KÁT területén változásokat hozott a 2014-es év, melyről az alábbi linken beszámolunk: http://www.sourcing.hu/aktualis/modosult_kotelezo_atveteli_kat_rendszer

Az egyes fogyasztói szegmensek számára a Sourcing Hungary Kft. által 2013. évben szervezett villamos energia tenderek árkonstrukcióinak megoszlása

Az egyes fogyasztói szegmensek számára a Sourcing Hungary Kft. által 2013. évben szervezett villamos energia tenderek árkonstrukcióinak megoszlása

Kereskedői aktivitás

2013. során a versenypiaci szegmensben átlagosan 5 kereskedő vett részt egy tenderen, átlagosan 15 ajánlatot téve és átlagosan 36 percig tartott egy aukció.

Közbeszerzési szférában a 2013. évben átlagosan 4 kereskedő vett részt egy eljárásban, átlagosan 52 ajánlatot téve és átlagosan 78 percig tartott egy árlejtés.

Megjegyezzük, hogy az elmúlt évben a piacon több új kereskedelmi engedélyes is megjelent és megkezdte kiskereskedelmi aktivitását. Cégünket is megkeresték újonnan belépő kereskedők, akik folyamatosan megjelentek villamos energia tendereinken. Továbbá a MEKH által kiadott energia kereskedelmi engedélyes körét folyamatos monitoring alatt tartjuk, így bevonva az új szereplőket a folyamatainkba.

Piaci aktualitások

Október 16-án jelentek meg a Magyar Közlöny 171. számában az új földgáz és a villamos energia rendszerhasználati díjtételeket tartalmazó MEKH (Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal) rendeletek. A villamos energia tekintetében vegyes a kép, vagyis bizonyos tételek emelkedtek, mások csökkentek, illetve van, ami nem változott. A földgáz tekintetében növekedés nem lépett életbe, így a maximális díjak minden elosztói területen vagy csökkentek, vagy változatlanok maradtak. A nemrég napvilágot látott rendeletek egyéb pontokon is fontos és lényeges változásokat illetve szabályozásokat tartalmaznak, mindkét energiahordozó esetében.

Villamos energia tekintetében a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal 4/2013. (X. 16.) MEKH rendelete tartalmazza az új rendszerhasználati díjtételeket. A díjtételek alapvetően vegyesen változtak, tehát van, ami emelkedett, van, ami csökkent és van, ami nem változott.

 A 2013. november 1-től érvényes villamos energia rendszerhasználati díjtételek

A 2013. november 1-től érvényes villamos energia rendszerhasználati díjtételek

A fenti táblázatban – színes jelöléssel – látszik, hogy mely díjtételek, milyen irányba változtak vagy változatlanok maradtak. Az elosztói alapdíjak többnyire csökkentek, átlagban közel 3%-kal, az elosztói teljesítménydíjak növekedtek, átlagban közel 2%-kal, még a Ft/kWh-ban megadott tételek összege, azaz a forgalmi díjak változása átlagban szintén közel 2%.

A villamos energia rendszerhasználati díjak az utóbbi években rendszerint január 1-től változtak, így legutóbb idén is.

A rendelet a díjakon túl azok alkalmazásának feltételeit is szabályozza, így rendezi többek között a közép/kisfeszültségre csatlakozók korábban sok esetben tisztázatlan viszonyait. A korábbi szabályozás nem minden esetben adott egyértelmű iránymutatást arra, hogy ki jogosult ezen tarifára. Az eddigiekben azok vehették ezt igénybe, akik „közel” vannak a transzformátorállomáshoz, de hogy mit is jelent a „közel” szó, azt a mostani rendelet határozta meg, a vezetéknyomvonal vízszintes vetületére vetített 3 méteres távolságban, melyet a fogyasztásmérő és a transzformátor között kell mérni.

Mint ismeretes 2013. november 1-től a kormány újabb rezsicsökkentést hajtott végre a lakossági energia felhasználók körében. Ezzel párhuzamosan megváltozott a villamos energia számlán fizetendő pénzeszközök mértéke és ezek fizetésére kötelezettek köre is. November 1-től a lakosság mentesül a pénzeszközök megfizetése alól, a vállalatok pedig ezen díjtételek növekedését fogják látni a számlákban.

A rezsicsökkentés második hullámaként, 2013. november 1-től a lakossági felhasználók számára biztosított további 11,1 százalékos díjmérsékléssel párhuzamosan az egyéb, nem lakossági energiapiaci fogyasztóknak – az év elejéhez hasonlóan – további következményekkel és hatásokkal kell számolniuk. Ahogyan január elején a KÁT változásával, emelkedésével kellett szembe néznie a vállalati szektornak, úgy novembertől – ahogyan arról korábban már beszámoltunk – változtak a rendszerhasználati díjak, illetve emelkednek a villamos energia számlában fizetendő pénzeszközök, ugyanakkor változik ezen díjtételek megfizetésére kötelezettek köre is.

A 2013. évi CLXVII. törvény (az egyes törvényeknek a rezsicsökkentés végrehajtásához szükséges módosításáról) alapján, 2013. november 1-től a VET 147. §-ában meghatározott pénzeszközök növekednek. Az eddigi 1,46 Ft/kWh helyett november 1-től már 2,08 Ft/kWh összeg lesz, ami meg fog jelenni a számlákon. A 0,62 Ft/kWh növekmény úgy áll össze, hogy a „Szénipari szerkezetátalakítási támogatás” 0,08-ról 0,17-re, a „Kedvezményes árú villamos energia ellátás” 0,07-ről 0,20-ra, míg a „Kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási díj” 1,31-ről 1,71-re emelkedik.

 A VET 147. §-ában meghatározott, a nem lakossági villamos energia felhasználók által fizetendő, pénzeszköz jellegű díjtételek mértéke 2013. november 1-től

A VET 147. §-ában meghatározott, a nem lakossági villamos energia felhasználók által fizetendő, pénzeszköz jellegű díjtételek mértéke 2013. november 1-től

November 1-től további fontos változás, hogy a rezsicsökkentés megvalósításnak részeként, ettől az időponttól mentesülnek a fenti MAVIR pénzeszközök megfizetése alól a lakossági villamos energia felhasználók.

Tőzsdei trendek

Az elmúlt időszak villamos energia piaci tőzsdei trendjeit tekintve elmondható, hogy 2013. nagyon kedvező év volt, a végfelhasználói árakat nagyban meghatározó tőzsdei jegyzések egész évben alapvetően csökkenő tendenciát mutattak, több éves mélypontokat elérve.

 2014. és 2015. évi villamos energia zsinór termék a magyar tőzsdén, forrás: www.hupx.hu

2014. és 2015. évi villamos energia zsinór termék a magyar tőzsdén, forrás: www.hupx.hu

 2014. és 2015. évi villamos energia zsinór termék a német tőzsdén, forrás: www.eex.com

2014. és 2015. évi villamos energia zsinór termék a német tőzsdén, forrás: www.eex.com

Versenypiaci közép- és nagyvállalati szegmens

A közép- és nagyvállalati versenypiaci szegmensbe a legalább 500.000 kWh éves fogyasztási mennyiséggel bíró cégeket soroljuk. A szféra számára a negyedik negyedévben (Q4) 80 ügyfélprojektet bonyolítottunk, mely több mint 300.000.000 kWh mennyiséget jelentett, ugyanakkor az elmúlt évben közel 300 ügyfélprojektben összesen több mint 900.000.000 kWh villamos energia volument versenyeztettünk. A szegmens számára összesen 1.090.865.000 HUF (6,92%) megtakarítást értünk el az elmúlt az évben, melyből a negyedik negyedévre (Q4) 332.275.000 HUF (6,37%) esett.

Versenypiaci kisvállalati szegmens

A kisfogyasztói versenypiaci szegmens (500.000 kWh alatt) számára az elmúlt időszakban is elsősorban csoportos tendereket szerveztünk, melyet továbbra is a Magyar Energia Beszerzési Közösség (MEBEK) keretein belül bonyolítunk le. A szféra számára a negyedik negyedévben (Q4) is több csoportos projektet bonyolítottunk, melyekben közel 100 ügyfél bízta meg cégünket, mely több mint 10.000.000 kWh mennyiséget jelentett, ugyanakkor az elmúlt évben közel 500 ügyfélprojektben összesen több mint 80.000.000 kWh villamos energia volument versenyeztettünk. A szegmens számára összesen 198.938.000 HUF (11,76%) megtakarítást értünk el az elmúlt az évben, melyből a negyedik negyedévre (Q4) 26.085.000 HUF (13,57%) esett.

Közbeszerzési szegmens

Az állami költségvetésből gazdálkodó szervezetek villamos energia beszerzései tekintetében 2013 Q4 a rekordok időszaka volt. Párhuzamosan 102 fogyasztó számára bonyolítottunk egyedi és csoportos energia közbeszerzéseket, összesen 243 GWh fogyasztási mennyiségben és több mint 7 000 fogyasztási hely tekintetében. A villamos energia közbeszerzések beszerzési értéke meghaladta az 5 milliárd forintot, a megtakarítás pedig túllépte az 1 milliárdos értéket. A villamos energia szezon záró hónapjában, novemberben, több mint 40 árlejtést bonyolítottunk le egy hónap alatt.

Kiemelt sikerként kezelendő a Szent István Egyetem által gesztorált 15 tagú felsőoktatási csoport 31,5 GWh mennyisége, az Isaszeg által gesztorált 26 tagú önkormányzati csoport 30 GWh mennyisége, a Fonyód által gesztorált 16 tagú önkormányzati csoport 20 GWh mennyisége mellett a Belügyminisztérium/ORFK 79 GWh mennyisége illetve több fővárosi kerület, megyei jogú város és az Állami Számvevőszék energia beszerzései.

Éves szinten 19,5 milliárd forint értékben bonyolítottunk le energia közbeszerzéseket 168 ügyfél számára, 318 GWh fogyasztási mennyiségben, több mint 15 000 fogyasztási helyen.

Sourcing „leg”-ek a versenypiaci szegmensből

2013. évben az alábbi „leg”-eket értük el a versenypiaci szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:

  • Legnagyobb megtakarítás: 166.250.000 HUF (7,32%)
    Legnagyobb versenyeztetett mennyiség: 125.000.000 kWh
    Legnagyobb pályázói létszám egy tenderen: 12 kereskedő
    Legtöbb ajánlat egy tenderen: 69 ajánlat
    Leghosszabb aukció: 2 óra 2 perc

Sourcing „leg”-ek a közbeszerzési szegmensből

2013. évben az alábbi „leg”-eket értük el a közbeszerzési szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:

  • Legnagyobb megtakarítás: 277.060.00 HUF (15,88%)
    Legnagyobb versenyeztetett mennyiség: 79.130.000 kWh
    Legnagyobb pályázói létszám egy eljárásban: 6 kereskedő
    Legtöbb ajánlat egy eljárásban: 185 ajánlat
    Leghosszabb árlejtés: 3 óra 5 perc