Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Vesztésre áll Európa a globális energiaháborúban

Jelentős árkülönbségek mutatkoznak az energiaárak tekintetében a Föld egyes térségei között, ami várhatóan a következő évtizedekben is fennmarad - mutat rá a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) ma megjelent World Energy Outlook 2013 kiadványa. Komoly veszélyben az európai finomítás, az energiaintenzív iparághoz köthető európai export pedig jelentősen visszaeshet 2035-ig.

A termelési technológiák fejlődése és a magas olajár további olajkészleteket fognak elérhetővé tenni, de ez nem azt jelenti, hogy ismét beáll az olajbőség kora. Habár az észak-amerikai és brazil kitermelés felfutása csökkenti majd az OPEC szerepét a következő évtizedben, a 2020-as évek közepén a Közel-Kelet ismét visszakapja a vezető szerepét az olajpiacon, tekintettel arra, hogy ez az egyetlen térség a Földön, ahol nagy mennyiségben található olcsón kitermelhető olaj - derül ki a ma megjelent kiadványából. 

A technológia fejlődése és a magas olajár által az IEA szerint egyre nagyobb mértékben válnak elérhetővé a nem hagyományos kőzetekben és mélytengeri mezőkben raktározódó készletek. Az újonnan termelésbe vonható készletek ellenére az ügynökség arra számít, hogy a bizonyított és várható készletek 80%-a felett nemzeti olajtársaságok, illetve a mögöttük lévő kormányok rendelkeznek majd. Az IEA kalkulációja alapján a globális olajkereslet növekedése folyamatosan lassulni fog. 

Az olajfogyasztás az előttünk álló két évtizedben Ázsia és a Közel-Kelet felé tolódik, ami a finomítói kapacitások növekedésének igényét is magával viszi ezekbe a térségekbe. Ugyanakkor az OECD-országokban visszaeső kereslet komoly nyomást fejt ki az ezekben az országokban lévő finomítókra. 2035-ig globálisan 10 millió hordó/nap finomítói kapacitást veszélyeztet a nem megfelelő szintű kihasználtság vagy a bezárás, és Európa kiemelten érzékeny területnek tekinthető e folyamatokban. 

Az IEA kiegyensúlyozott forgatókönyve szerint 2035-ig a globális energiakereslet egyharmadával fog növekedni, és a fogyasztási súlypont egyre inkább Ázsia felé tolódik. 2020-ig elsősorban Kína fűti majd a növekedést, de ezt követően India és a délkelet-ázsiai országok növelik majd leginkább a fogyasztást. A Közel-Keleten szintén a fogyasztás felfutására számítanak az IEA közgazdászai, a térség 2020-ra a világ második legnagyobb földgázfogyasztójává, míg 2030-ra a harmadig legnagyobb olajfelhasználójává válhat.

Vesztésre áll Európa a globális energiaháborúban

A szervezet várakozása szerint az OECD-országok energiakereslete 2035-ig alig fog növekedni, így alig éri majd el a OECD-n kívüli országok összfogyasztásának felét. A karbonszegény energiaforrások a növekmény közel 40%-át tehetik ki. Hangsúlyozzák, egyes régiókban a napelemek és a szélerőművek gyors elterjedésével összefüggésben alapvető kérdések merülnek fel az árampiacok szerkezetével, illetve a befektetési környezet kiszámíthatóságával. 

A tanulmány rámutat, hogy a legtöbb országban az egészséges gazdasági folyamatok alapfeltételét jelenti az elérhető és a megfizethető energia. A földgáz esetében például a jelenlegi amerikai árak az európai gázárak egyharmadát, míg a japán díjak egyötödét teszik ki. Az elektromos áram tekintetében is hasonló aránytalanság mutatkozik, egy átlagos japán vagy európai iparvállalat az amerikai díjak több mint kétszeresét fizeti, de a kínai szereplő is közel kétszeres áron fogyasztanak. 

Vesztésre áll Európa a globális energiaháborúban

Az IEA várakozása szerint a térségek közötti árkülönbségek egészen 2035-ig fennmaradnak, ami nagyban befolyásolhatja az energiaintenzív iparágak beruházási döntéseit. Ennek megfelelően az Egyesült Államok 2035-ig kismértékben növelheti majd az energiantenzív iparágokhoz köthető kivitelét, amivel szemben az európai és a japán export együttesen közel egyharmadával eshet vissza.

Vesztésre áll Európa a globális energiaháborúban

Az IEA az árkülönbségekből adódó kihívások hatásainak tompítására alkalmas megoldások közül az energiahatékonyságot emeli ki. A szervezet azonban figyelmeztet, hogy az energiahatékonyságban rejlő gazdasági lehetőségek közel kétharmadát nem fogjuk realizálni 2035-ig, amennyiben nem történnek alapvető változások az energiapolitikai prioritásokban. Az egyik ilyen kiemelt terület a fosszilis energiahordozóknak biztosított támogatások. A pazarló fogyasztás ösztönzésének számlájára csak 2012-ben 544 milliárd dollár írható. 

Az ügynökség szerint fel kell gyorsítani a globális gázpiac kialakulását elősegítő folyamatokat, ami által csökkenthetők az egyes régiók közötti árkülönbségek. Az ázsiai térségben zajló árazási reformok, és az Észak-Amerikában megjelenő cseppfolyósföldgáz-export egyaránt segíthetnek feloldani a jelenlegi merev gázkereskedelmi gyakorlatot és az olajindexált árazást. 

Az IEA hangsúlyozza, hogy az árkülönbségek letörésére irányuló akciók nem írhatják felül a klímaváltozással kapcsolatos kérdéseket. Az energiatermeléshez köthető CO2-kibocsátás a várakozások szerint 2035-ig 20%-kal emelkedhet, ami jelentősen magasabb hőmérséklet-növekedéshez vezet, mint a klímaváltozás megakadályozásához megállapított 2 Celsius fok. A kiadvány felhívja a figyelmet, hogy a jövőben körültekintőbben kell kialakítani a megújuló energiák támogatási rendszereit. Hozzáteszik, 2012-ben 101 milliárd dollár értékű támogatást kaptak a zöld energiák, ami 2035-re 220 milliárd dollárra növekedhet.