Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Zuhannak a rendszerhasználati díjak

Január 1-jétől látványosan esnek a hazai nagynyomású gázhálózaton alkalmazható tarifák a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) döntése alapján. A piaci szereplők számára ezzel olcsóbbá, versenyképessé válik a Magyarországon belüli, illetve magyar határokon átívelő gázszállítás. Ez azért is fontos, mert a Világgazdaság által megkérdezett gázkereskedők éppen a magas hazai rendszerhasználati díjakkal (RHD) magyarázták, hogy a nyugat felőli gázimportra éhes Ukrajna a lehető legkisebb mennyiséget szerzi be Magyarországon keresztül.

Ebben persze a gáz árának s az egyéb költségeknek is van szerepük. A tavaly átadott magyar–szlovák összekötő gázvezetéket csak márciusban használta egyetlen kereskedő félmillió köbméter gáz behozatalára, amikor azon a rendszerdíjak ideiglenesen megfeleződtek. A jövő januártól hatályos tarifák mellett talán már beindulhat a forgalom a Magyar Gáztranzit Zrt. egyetlen vezetékén is. Az ország többi nagynyomású csövét tulajdonló és üzemeltető FGSZ helyzete viszont kettős: a társaság januártól nyilván bevételtől esik el a kisebb tarifák miatt, de ekkortól nőhet a kereslet a kapacitásaira.

Az RHD-csökkentés előnyeit az év utolsó negyedében értelemszerűen már nem élvezik a rendszerhasználók. E díjak egyébként negyedévente módosulhatnak, így a legutóbbi változásuk a gázév első napjára, október 1-jére esett.

Januártól az Ukrajna, Ausztria, Horvátország, Szlovákia és Románia felőli behozatalt lehetővé tévő, éves tarifák például 22 százalékkal, 1483,6 forintra estek kilowattóránként. Ugyanilyen arányban, 1335,3 forintra csökken a hazai termelésű gáz rendszerbe való betáplálási díja is. Az itthoni tárolókba változatlan áron lehet gázt juttatni, és kivinni is, Románia vagy Szerbia felé. A mennyiség után fizetendő szállítási díj megawattóránként 30,92 lesz, vagyis közel a harmadára esik.

A változás már várható volt annak alapján, hogy a MEKH néhány napja kibővítette azon külső környezeti hatások körét, amelyeket figyelembe vehet az RHD számításakor. Ilyen új korrekciós tényezők lettek az infláció, a gázár vagy az iparági kockázat és az iparági beruházási igények az FGSZ-től kapott válasz szerint. A társaság ennek alapján már több napja jelentős díjcsökkenést valószínűsített lapunknak. A Tigáz kedvezőnek nevezte a tarifaszámítás változását, mert ezáltal fenntartható lesz a cég működése.

Ugyanakkor megeshet: egyes díjfizetők kifogásolni fogják, hogy a számukra korábban egyedileg kalkulált tarifa egységessé válik. Az RHD csökkenése miatt eshet a végfelhasználói ár is. Ennek januártól elsősorban a versenypiacon van esélye, mert az egyetemes szolgáltatásban ez politikai döntéshozatal kérdése.