Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Ez adhat lökést a megújulóknak Magyarországon

Az Országgyűlés kedden elfogadta a megújuló alapú energiatermelés új támogatási rendszeréről (METÁR) szóló határozatot, ami jövő januártól léphet életbe - írja a Világgazdaság. Az új szabályozásnak köszönhetően segítséget kapnak egyes meglévő projektek is, miután kifut mostani beruházásuk.

Elfogadták a METÁR-t

Ha Brüsszelben is rábólintanak, akkor 2017. január 1-jén életbe lép Magyarországon a megújuló alapú energiatermelés új támogatási rendszere (METÁR), ami lendületet adhat a megújulóenergia-projekteknek. A törvény célja, hogy 2020-ra 14,65 százalékra növeljük az energiafelhasználáson belül a zöldenergia arányát, ám ez a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont szerint az új beruházásokra ösztönző METÁR nélkül nem érhető el. A célkitűzés teljesítéséhez összesen másfél-két milliárd eurónyi, azaz ezer megawattnyi új áramtermelő kapacitás lenne szükséges.
A Metárban a piaci feltételeknek leginkább megfelelő, versenyképes konstrukciót kívántunk létrehozni. A következő lépésben a rendszer végrehajtási rendeleteit fogalmazzuk meg - mondta el Szabó Zsolt, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klímapolitikáért felelős államtitkára a Világgazdaságnak.
Az államtitkár tájékoztatása szerint e rendeletek határozzák meg például, hogy milyen elvek alapján kell elbírálni a megújuló kapacitásokra kiírandó pályázatokat, hogyan kell kiszámolni a tendereken elnyerhető támogatást, a zöldprémiumot, és milyen feltételekkel kapható napprémium. Ez utóbbira támaszkodva tovább működhetnének a jelenlegi támogatásuk lejártával bezárni készülő, de még hatékonyan működni képes áramtermelők.
Rendelet szintjén dől el az is, hogy milyen támogatás adható a hulladékok biológiailag lebomló részéből nyert villamos energia után. A hulladék biomassza-részaránya után lehet majd új erőmű esetében zöldprémiumra pályázni, meglévő erőműnél pedig barnaprémiumot igényelni.
Jelenleg is sok erőmű képes a hulladékok hasznosítására, de az áramát nem mind tudja piacképes áron előállítani - magyarázta Szabó Zsolt a Világgazdaságnak.
 

A megújulók támogatási rendszere

A METÁR a megújuló energiaforrásokból származó áramtermelés egy újfajta támogatási rendszere, mely az Európai Bizottság iránymutatása által támasztott követelményeken alapszik. Az EU előírta, hogy a kötelező átvételi rendszerek helyett a jövőben épülő erőművek esetében a piaci alapú támogatási rendszerekre kell átállni.
Az ilyen piaci alapú támogatási rendszerben az erőművek piaci áron adják el a megtermelt villamos energiát, és egy tenderen prémiumra pályáznak, amit a piaci ár felett kérnek, cserébe azért, hogy megújuló energiából termelnek.
Az elkövetkező években egyes becslések szerint 1500-2000 megawattnyi elöregedő kapacitás is kieshet a magyar villamosenergia-rendszerből, amelyeknek egy jelentős részét így megújuló energiaforrások használatára épülő eszközök pótolhatják.
Jelenleg a megújuló energia támogatásának rendszere a több mint 10 éve működő KÁT, aminek a lényege, hogy az áramszolgáltatókat kötelezik a megújuló energia felhasználásával termelt villamos áram átvételére, melyek ezt követően számolnak el a rendszerirányító Mavirral. A megújuló erőművek így fix, emelt árakhoz tudnak jutni. A támogatott átvételi ár különbözik a megújuló energiaforrásból, illetve hulladékból termelt villamos energia esetében, továbbá az átvételi árak differenciáltak a méret (névleges villamos teljesítőképesség), a jogosultság megszerzésének időpontja (2008. január 1-je előtt vagy után), a zónaidő (csúcs-, völgy- és mélyvölgy-időszak), valamint részben a technológia (napenergia, szélenergia) alapján is.