Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Földgáz energia beszerzés 2012-2013

A jelenlegi piaci körülmények miatt javasolt lehet a 2012-2013. gázévi időszakra vonatkozó földgáz energia beszerzéseket már most elindítani, hiszen az aktuális szerződési konstrukciókhoz képest további kedvezményeket, megtakarításokat lehet elérni. (különösen a kisebb fogyasztóknál) Az elmúlt három hónapban a Sourcing tenderek az aktuális szerződéses kondíciókhoz képest viszonyítva 3-20 Ft/m3 megtakarítással záródtak.

Piaci körülmények – Élet a szabadpiacon

Társaságunk már decemberben megkezdte a 2012-2013. évi gázbeszerzések szervezését és a kereskedőkkel konzultációkat bonyolítottunk le, felkészülve a gázszezonra. Ezen tapasztalok alapján távirati stílusban összeszedtük a fontosabb információkat.

  • A verseny erősödött, nőtt az aktív kereskedők száma (10-15 ajánlat egy tenderben)
  • Több fajta konstrukció (olajár indexált képletek, fix árak, nyugati tőzsdei árakhoz indexált képletek, vegyes képletek, 30-60 ajánlati verzió egy tenderen)
  • Kisebb fogyasztási kategóriában is verseny alakult ki (20-100 m3/h fogyasztók esetében is)
  • Koncentrálódott a tanácsadói piac és nőtt a professzionális tanácsadók szerepe
  • Kedvezőbb árformulák, konstrukciók (aktuális szerződési feltételekhez képest 3-20 Ft/m3 közötti megtakarítás a Sourcing tendereken)
  • Gazdasági válság miatt kisebb felhasználás (alulfogyasztási problémák, termelési visszaesések, a KAT változás miatt leállított gázmotorok, építőipari visszaesés)
  • Az előző telekhez képest enyhébb időjárás, így kevesebb gáz kerül felhasználása (tovább erősíti, hogy a lakosság keresi az alternatív fűtési megoldásokat)
  • Stagnáló olajárak, gyenge forint miatt magas gázárak
  • Versenyképes egyetemes szolgáltatói árak (20m3/h alatt és lakossági célú felhasználás)
  • A kereskedő kiválasztást az új GET szerint május 30-ig szükséges megtenni

Tendereztetés már a szezon előtt – avagy miért célszerű előbbre hozni a beszerzést?

A Fogyasztók nagy része tudatosan, előre tervezett módon bonyolítja a következő időszaki gáz beszerzését, már a szezon előtt. Az elmúlt évek tapasztalatai egyértelműen azt mutatják, hogy érdemes már hónapokkal a gázév kezdete előtt lezárni a pozíciókat, hiszen egy dömpingidőszakon kívüli tender nagyobb figyelmet kaphat kereskedői oldalról. A Sourcing Hungary Kft. által szervezett földgáz energia beszerzésekben több, mint 10 földgázenergia kereskedő képviselteti magát a tenderekben már december és január hónapban is. Mivel a szezon előtt az időszakos portfolió célok elérése még messze van, így fokozottabb kereskedői versenymagatartás tapasztalható, így az aukciók akár órákra is elhúzódnak, amely során, akár közel 100 ajánlat (licit) is érkezhet.

Miért célszerű már most szervezni a 2012-2013 évi beszerzést?

  • Fentiekben közölt piaci körülmények változása
  • Nagyobb figyelmet kap kereskedői oldalról a beszerzés, mert még nincs dömping
  • Az alacsonyabb gázfelhasználás miatt átvett és betárolt földgáz értékesítési kényszere kereskedői oldalról (veszteségcsökkentés)
  • Portfolióépítés – Kereskedők megkezdik a kitűzött célokhoz a fogyasztói portfoliót építeni

Kereskedői aktivitás

Ezzel párhuzamos az idei évben megfigyelhető a piacon, hogy a Kereskedők is igyekeznek előre hozni a szezont, így már január, február hónapokban aktívan, célirányos ajánlatokkal keresik a Fogyasztókat. Az idei – nagy részben – szokatlanul enyhe tél következtében a vártnál, illetve előre jelzettnél jóval alacsonyabb mennyiségeket fogyasztottak a Felhasználók, így a Kereskedők nagy része küzd az előre lekötött, megvásárolt illetve betárolt, most pedig a „nyakán maradó” gázzal. Ennek következtében többen keresik a már meglévő ügyfeleiket olyan konstrukciókkal, melyek a korábbi árakon lekötött és betárolt mennyiségeket kínálják a jelenlegi konstrukciók, árformulák (jellemzően Po érték) megtartása mellett. A piacot tekintve egyre több Kereskedő áll rendelkezésre és keresi a potenciális Felhasználókat. Az elmúlt egy-két évben több új szereplő is a piacra lépett, akik egyre aktívabban és egyre nagyobb erőbedobással vesznek részt a tendereken. A Sourcing tenderein is egyre nagyobb számban vesznek részt a Kereskedők, így több esetben 10-14 pályázó versenyez egy tenderben. Megfigyelhető továbbá, hogy a Kereskedők nagy része tovább diverzifikálva a portfolióját és nyit az általa eddig nem árazott fogyasztói szegmensek felé is.

Olajárak – historikus tényadatok és prognózis étékek

Az elmúlt időszakban az olajárak stagnálást mutattak, így a következő gázévben a 2012. év I. negyedéves (jelenlegi) árakhoz hasonló szinteket prezentál. Ennek megfelelően a képletes konstrukciók esetén további áremelkedés nem várható az olajárak stagnálása miatt. Ugyanakkor a forint gyengélkedése, akár csak átmenetileg is jelentősen drágíthatja a fizetendő gázárakat, mivel a szerződések USD vagy EUR alapú árakat rögzítenek.

Az északi tengeren bányászott Brent minőségi kőolaj napi jegyzési záró árai (USD/hordó), forrás: stooq.com

Az 1%-os fűtőolaj (F) és az 0,1%-os gázolaj negyedéves értékei (USD/t), forrás: Platts Oilgram Price Report

Földgáz energia molekulaárak változása a klasszikus képlettel P0x(F/F0*0,5+G/G0*0,5) , Fo: 399,545 USD/t és Go: 547,970 USD/t referencia értékek és 220,00 HUF/USD stratégiai árfolyam illetve 34,00 MJ/m3 fűtőérték mellett

Új Konstrukciók, árszintek

Az eddigi tenderek tapasztalatai alapján, idén is folytatódik a tavalyi évben elindult trend, vagyis a Kereskedők már nem csak a megszokott klasszikus orosz képletes konstrukcióval, illetve a fix árakkal, hanem egyéb formulákra szabott ajánlatokkal is megcélozzák az ügyfeleket. A Fogyasztók számára nagy kihívást jelent az ajánlatok kiértékelése, hiszen 10-15 kereskedő 3-4 formulában küldött 30-60 ajánlat önmagában 30-60 ajánlat értékelését jelenti anélkül, hogy prognózis adatok rendelkezésre állnának. Az elmúlt év tavaszán a magyar piacon elterjedt – nyugati gázáraktól havonta függő – NCG és TTF (német és holland tőzsdei gázárakhoz indexált) vegyes konstrukció várhatóan az idén egyre nagyobb teret fog hódítani a 2012-2013. gázévi szerződésekben. Egyrészről a tavaly még újdonságnak számító képletet idén már többen ismerik, illetve már lassan egy teljes gázév tapasztalata áll rendelkezésre az új képlet, illetve a TTF jegyzések kapcsán.

Az elérhető árszinteket tekintve elmondható, hogy alapvetően alacsonyabb árak érhetőek el, mint az előző év azonos időszakában, továbbá kiélezettebbek a versenyek már a szezon előtt is. Az eddig lebonyolított tendereink alapján, a tavalyi év megfelelő időszakához képest, 4-5 Ft-tal kedvezőbb árak érhetők el köbmétereként – a gáznak, mint terméknek a díját – a molekulaárat tekintve. A Kereskedők kisebb fogyasztási mennyiséget képviselő Felhasználók tenderén is megadnak jóval alacsonyabb Po értékeket, mint az előző években.


Tényező

Fix árak

Klasszikus képlet (Gazprom)

Vegyes képlet

(TTF)

Tervezhetőség

igen

közepesen

nehezen

Tőzsdei árváltozásokra mutatott reakció

nem

lassan

dinamikusan

Árváltozási időszak

nincs

3 havonta

1 havonta

Árváltozás alapja

nem változik

9 havi csúszó átlag

1 havi átlag

Árváltozás mértéke

nem változik

kiszámítható

hektikus

Áremelkedő trendben

nem változik

lassan emelkedik

gyorsan emelkedik

Árcsökkenő trendben

nem változik

lassan csökken

gyorsan csökken

Olajár függőség

nincs

nagy (késleltetve)

nincs

Gázár függőség

nincs

nincs

nagy (azonnal)

Deviza függőség

konstrukció függő

nagy

nagy

Induló ár

magas

alacsony

alacson


A különböző földgáz energia árkonstrukciók összehasonlítása

A Felhasználóknak érdemes előre eldönteniük, hogy mely konstrukcióban szeretnének szerződni és célirányosan azt megtendereztetni. Amennyiben nem határozzuk meg előre az ajánlati konstrukciót, akkor könnyen előfordulhat, hogy a Kereskedők többféle ajánlatot tesznek, melyeknek objektív kiértékelése és összehasonlítása nehézkes lehet.