Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Gázpiaci fejlemények, árváltozások

Az idei év nehezen indult. Médiából mindenki értesülhetett a gázpiaci fejleményekről, problémákról. Az orosz-ukrán gázvita, gázellátási problémák kerültek fókuszba, okoztak gázellátási problémát.

A 2009 I. negyedévében a szabad piaci gázárak 11%-kal csökkentek 2008 utolsó negyedévéhez képest, amíg a közüzemi árak változatlanok maradtak. A csökkenő tendencia tovább folytatódik.

Az idei év nehezen indult. Médiából mindenki értesülhetett a gázpiaci fejleményekről, problémákról. Az orosz-ukrán gázvita, gázellátási problémák kerültek fókuszba, okoztak gázellátási problémát. Az ellátás továbbra is kérdéses, ami számos fogyasztónak jelentős problémát jelent. Szerencsés esetben lehetőség van alternatív tüzelőanyagra (fűtőolaj) történő átállásra, drasztikusabb esetben termelési zavarokat, leállásokat jelent a gázhiány. Magyarország egyenlőre nincs közvetlen veszélyben. Az E.ON Földgáz szerint január 20-ig bírják a magyarországi földgáztárolók, hogy teljes kapacitással termelik ki belőlük a gázt, azután pedig még 3 hétig 90 százalékos kapacitásra képesek. A tél végéig a háztartásokat és a közintézményeket biztosan el tudják látni gázzal, az viszont már kérdéses, hogy az iparnak mennyi ideig lehet biztosítani a kellő mennyiséget.

2008 utolsó negyedévében az olajárak 9 hónappal történő lekövetése és a dollárral szembeni gyenge forint miatt szabad piacon csúcsosodtak a gázárak. A benchmark szabadpiacon a közüzemi árszinthez képest 8-20%-kal magasabb árakat prezentált. Sajnálatos módon ez a téli időszakban különösen érzékenyen érintette a fogyasztókat. A szezon nyertesei azon fogyasztók, akik közüzemhez indexált szerződésekkel rendelkeznek. A 2009 I. negyedévében az árak 11%-kal csökkentek 2008 utolsó negyedévéhez képest, amíg a közüzemi árak változatlanok maradtak. A csökkenésnek köszönhetően a szabadpiac ismét versenyképes a közüzemmel. A csökkenő ártendencia a kedvező olajárak hatására tovább folytatódik, ami jelen olajárak stagnálása esetén a második negyedévben további 15-20%-os, árcsökkenést jelent.