Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Orbán: a harmadik rezsicsökkentésen dolgozik a Fidesz (2.)

Újabb, a harmadik rezsicsökkentésen dolgozik a Fidesz - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök pénteken.

"Két sikeres rezsicsökkentés után érdemes meglépnünk a harmadikat is, a frakcióvezető dolgozik is rajta" - fogalmazott a pártelnök-kormányfő a Polgári Magyarországért Díj átadási ünnepségén, a budapesti Erkel Színházban, ahol az idei dunai árvízi védekezésben részt vevők közül ismertek el többeket is a kitüntetéssel.

Orbán Viktor beszédében azt mondta, hogy az évszázad dunai árhulláma éppen akkor jött, amikor az Európai Unió újabb igazságtalan támadásra készült a rezsicsökkentés miatt. És éppen az árvízi védekezésben megmutatkozó példátlan összefogás volt az a pillanat, ahonnan "újra hinni kezdtünk abban, hogy mi, magyarok lehetünk erősek és sikeresek" - hangsúlyozta. Úgy fogalmazott, hogy az összefogás és a győzelem "felbátorította a fáradófélben lévő Magyarországot".

Portfolio vélemény

A választásokhoz közeledve úgy tűnik, hogy begyorsult a rezsigépezet, ugyanis a legutolsó díjcsökkentés november 1-től valósult meg. A bejelentés a tekintetben nem meglepő, hogy több vezető kormányzati politikus korábban olyan nyilatkozatokat tett, ami szerint 30%-os díjcsökkentést szeretnének látni. Az elemzők körében többen számoltak azzal, hogy közvetlenül a választások előtt még egy körben ismét csökkenhetnek a díjak.

Az eddigi két - vezetékes energiaszolgáltatásokra vonatkozó - rezsicsökkentés során a kötelező felajánlási árak csökkentésével, a szolgáltatói árrések és díjak megvágásával, az elismert megtérülési mutatók visszavágásával és a vállalati fogyasztók terhére új keresztfinanszírozási elemek bevezetésével "találták meg a fedezetet" a szabályozóhatóságok.

Egy-egy ilyen akció nagyságrendileg 100 milliárd forint újraelosztását eredményezte, amiből 40-40 milliárd forint jutott az áram és a gázszolgáltatásra, és kb. 20 milliárd forint az államkasszára (áfa). A kormányzat mindeddig elmaradt a lépéseket alátámasztó hatástanulmányok közlésével, míg iparági szakértők rendre arra figyelmeztetnek, hogy a lépések erősen nem a fenntarthatóság irányába hatnak, és hosszabb távon komoly ellátási zavarokhoz vezethetnek.

Ezzel párhuzamos a kormány egyértelművé tette, hogy nagyobb állami résztulajdont szeretne látni az energiaellátásban, és minden ilyen rezsicsökkentési akció a meghatározórészt külföldi tulajdonban lévő hazai szolgáltatók értékének csökkenéshez vezet.