Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Sourcing 2016 Q3 – Villamos energia piaci negyedéves jelentés

Újra túl vagyunk a harmadik negyedéven, így a negyedik negyedév megkezdésével ismét elkészítettük az előző időszak információit tartalmazó szakmai jelentésünket. Az alábbiakban bemutatásra kerülnek az idei első három negyedév (Q1-Q3) villamos energia beszerzési szempontból releváns piaci történései, tőzsdei mozgásai, továbbá képet adunk a Sourcing Hungary Kft. által szervezett tenderek és eljárások volumen adatairól, árairól, statisztikáiról, és a kereskedők által mutatott aktivitásról is.

 

Bevezető

A jelenlegi, vagyis a negyedik negyedév folyamán az ügyfeleknek egy hónapja maradt a jelenlegi villamos energia szerződésük felmondására, tehát az év további szakaszában sűrű dömpingidőszak várható, mivel a január 1-i fordulónapos szerződéskötéseket december elejéig le kell zárni.

Sourcing Hungary Kft. már számos villamos energia tendert szervezett az év eddigi részében is. A villamos energia tőzsdéken a korábbi időszakokban megfigyelhető alacsony szinteken történő stagnálás ebben a negyedévben továbbra is kitartott, így rendkívül alacsony árak elérésében tudtuk segíteni megbízó partnereinket. A földgáz energia beszerzési szezont jelentő március és április hónapok után, az elmúlt hetekben ismét beindultak a villamos energia ajánlatkérések. A korábbi évek tapasztalataihoz hasonlóan most is megfigyelhető, hogy a fogyasztók egy része nem csak a 2017. évre, hanem már a 2018-as ellátási időszakra is megköti a villamos energia vásárlási szerződését, hiszen ezzel a lehetőséggel két évre előre befagyaszthatóak a jelenlegi kedvező árak.

Volumenelemzés

Az idei első három negyedév során már több mint 385 ügyfélnek bonyolítottunk le villamos energia projektet, így a Sourcing Hungary Kft. által versenypiaci tenderen vagy közbeszerzési eljárásban megversenyeztetett mennyiség már meghaladta az 680 000 000 kWh-t (= 680 000 MWh = 680 GWh). Ennek a mennyiségnek a jelentős része, több, mint 340 000 MWh az első negyedévben került versenyeztetésre, több, mint 100 fogyasztó megbízásából. Az állami, közbeszerzési szféra számára 2016 Q1, Q2 és Q3-ban közel 45 000 000 kWh villamos energiát szereztünk be az eljárások során.

Árkonstrukciók

Megbízó partnerei által a Sourcing Hungary Kft. 2016 Q1, Q2 és Q3-ban a versenyeztetett villamos energia volumennek, több mint 63 százalékát HUF pénznemben írta ki, és ezzel szemben csak közel 37 százalékban jelentek meg az EUR-os kiírások. Az ügyfélprojektek számának megoszlását tekintve viszont több mint 80 százalékot adtak a HUF tenderek és csak valamivel, több mint 19 százalékot az EUR pénznemű kiírások.

A KÁT-ot érintő változások miatt már nem történt KÁT tartalommal kiírt versenyeztetés. Ennek megfelelően, a volumen tekintetében 100 százalék a KÁT tartalom nélkül versenyeztetett villamos energia mennyiség, míg KÁT tartalommal már nem lett kiírva tender.

Kereskedői aktivitás

2016. első három negyedéve során versenypiaci szegmensben átlagosan 5 villamos energia kereskedő vett részt egy tenderen, 18 ajánlatot téve és átlagosan 44 percig tartott egy aukció.

Közbeszerzési szférában, ugyanebben az időszakban átlagosan 5 villamos energia kereskedő vett részt egy eljárásban, 57 ajánlatot téve és átlagosan 78 percig tartott egy árlejtés.

Piaci aktualitások

A Magyar Áramszolgáltató Kft, vagy röviden a MÁSZ Kft néven ismert energiakereskedő neve 2016. szeptember elején ELMŰ-ÉMÁSZ Energiakereskedő Kft.-re változott, amely a Fővárosi Törvényszék cégbíróságának a végzése alapján ment végbe.

Mavir Zrt. honlapján közzétett adatok alapján megfigyelhető, hogy csökkent az import áram aránya a magyarországi villamosenergia-felhasználásban az első hét hónap folyamán 33,6 százalékról 28,2 százalékra.

Legalacsonyabb aránnyal júliusban rendelkezett, ami számokban 23,9 százalékot jelent, egy évvel ezelőtt 38,29 százalék volt az import aránya a felhasználásban

A Mavir az MTI megkeresésére ezt a változást a hazai gáztüzelésű erőművek idei magasabb kihasználtságával, illetve általánosságban az erőműves karbantartásoknak a tavalyitól eltérő ütemezésével magyarázta.

Az áramfelhasználás teljes mennyisége ugyanakkor megközelítőleg 0,7 százalékkal emelkedett január és július között, amely elérte a 25,5 terawattórát.

Tavalyi évben az összes hazai áramfelhasználás 43,75 terawattóra volt, ennek 31,28 százalékát tette ki az import. A magyar villamosenergia-rendszer eddigi legmagasabb összes felhasználása 2008-ban volt, ekkor meghaladta a 43,9 terawattórát.

Tőzsdei trendek

A villamos energia végfelhasználói árakat nagymértékben meghatározó tőzsdei jegyzésárakat tekintve, a budapesti tőzsdén, a HUPX-en (Hungarian Power Exchange) az elkövetkező időszakokra vonatkozó határidős jegyzések év elején jelentősen zuhantak, és tartósan több éves mélypont körül alakultak 2016 Q1-ben, tehát kimagaslóan kedvezőek voltak a feltételek a következő időszakok energia beszerzési pozícióinak zárásához. 2016 második negyedévében felfelé indultak meg az árak, de továbbra is alacsonyabbak az előző évhez képest. A Q3 első felében tartották a minimális növekedést, majd ezt követően a negyedév végén újabb csökkenésbe kezdtek a jegyzések. 

Ugyanezen termékek a német tőzsdén, az EEX-en (European Energy Exchange) az elkövetkező két évre vonatkozó határidős zsinór árak 2016 márciusig tovább folytatták a 2015. harmadik negyedévében megindult csökkenési folyamatot. 2016. január hónaptól áprilisig mélypont körül mozogtak, majd Q2-ben itt is egy emelkedési tendencia látszódik. A harmadik negyedévben mondhatni stagnáló tendenciát mutatott, amelyet egy minimális csökkenés követett.

Versenypiaci közép- és nagyvállalati szegmens

A közép- és nagyvállalati versenypiaci szegmensbe a legalább 500 000 kWh éves fogyasztási mennyiséggel bíró cégeket soroljuk. A szféra számára 2016 első, második és harmadik negyedévében már 178 db egyedi ügyfélprojektet bonyolítottunk, mely közel 650 000 000 kWh mennyiséget jelentett.  A szegmens számára a az első három negyedév során összesen közel 1 205 000 000 HUF megtakarítást értünk el.

Versenypiaci kisvállalati szegmens

A kisfogyasztói versenypiaci szegmens (500 000 kWh alatt) számára az elmúlt időszakban is szervezett cégünk csoportos tendereket, továbbra is a Magyar Energia Beszerzési Közösség (MEBEK) keretein belül. A szegmens számára az év végéig több MEBEK csoportos projektet is lebonyolítottunk, melyekben már 207 ügyfél bízta meg cégünket, és ez 39 000 000 kWh-t meghaladó mennyiséget jelentett.  A Q1, Q2, Q3 során összesen több mint 107 000 000 HUF megtakarítást értünk el ezekkel a csoportokkal.

Közbeszerzési szegmens

Ez a negyedév – a piac ritmusából adódóan – a csoportok toborzásáról és az eljárások indításáról szólt.

Sourcing Hungary Kft. közbeszerzési üzletága a MAGYAR ENERGIA BESZERZÉSI KÖZÖSSÉG keretein belül öt csoportos és tizenhat egyedi villamos energia és közvilágítás tárgyú közbeszerzési eljárást indított meg 2016. harmadik negyedévében.

27 önkormányzat és intézményei részére indított eljárások meghaladják a 60 millió kWh fogyasztási mennyiséget, amely becsült értéke 870 millió forint.

Az öt csoportos villamos energia közbeszerzési eljárás gesztorai:

  • Törökbálinti Városgondnokság
  • Siófok Város Önkormányzata
  • Oroszlány Város Önkormányzata
  • Siklós Város Önkormányzata
  • Salgótarján MJV Önkormányzata

 

Sourcing „leg”-ek a versenypiaci szegmensből

2016. első három negyedévében az alábbi „leg”-eket értük el a versenypiaci szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:

  • Legnagyobb megtakarítás:

197 800 000 HUF (12,29%)

  • Legnagyobb versenyeztetett mennyiség:

28 900 000 kWh

  • Legnagyobb pályázói létszám egy tenderen:

11 kereskedő

  • Legtöbb ajánlat egy tenderen:

59 ajánlat

  • Leghosszabb aukció:

1 óra 59 perc

 

Sourcing „leg”-ek a közbeszerzési szegmensből

2016. év első három negyedévében az alábbi „leg”-eket értük el a közbeszerzési szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:

  • Legnagyobb megtakarítás:

232,2 millió HUF

  • Legnagyobb versenyeztetett mennyiség:

24,5 millió kWh

  • Legnagyobb pályázói létszám egy eljárásban:

8 kereskedő

  • Legtöbb ajánlat egy eljárásban:

114 ajánlat

  • Leghosszabb árlejtés:

3 óra 20 perc