Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Távhős bizonytalanságok – Hogyan tovább?

Tavasszal a parlament által elfogadásra került azon törvényjavaslat, mely lehetővé teszi a távhőszolgáltatói árak megállapításának miniszteri hatáskörbe való rendelését. A jövőben az energiaügyekért is felelős Nemzeti Fejlesztési Miniszter lesz jogosult a távhőárak megállapításáért és kihirdetéséért. Gyakorlatilag ez a távfűtés szolgáltatói árak befagyasztását jeleni, ami nagy port vert fel a piacon, hiszen az olajtermékek árai, így a földgáz beszerzési költségei is folyamatosan emelkednek.

Amennyiben a magasabb beszerzési költségeket az ármoratórium miatt nem tudják értékesítési oldalon érvényesíteni, úgy pénzügyi hiány, működési probléma léphet fel, ami a szolgáltatók ellehetetlenülését okozhatja.

A fentiekben vázolt probléma megoldására a kormány mentőövet dobott a távhőszolgáltatóknak, amelynek keretében cél olcsóbb földgáz biztosítása ezen szegmensnek. Erről a korábbi híradásunkban is beszámoltunk.

Az olcsóbb földgázt a Magyar Villamos Művek fogja biztosítani az érintettek számára, ami a szabadpiacon elérhető árakhoz képest jelentősen kedvezőbb árakat jelent, hogy biztosítani tudják az alacsonyabb elvárt távhőárakat. Jelenleg még hiányoznak rendeletek, amely a folyamatot szabályozzák és ez nagy bizonytalanságot jelent a szolgáltatóknak, hiszen minden nap közelebb kerülünk a kezdődő gázévhez.

Sajnos a kommunikáció lassú és piaci szereplők számára sem ismert, hogy mikor és milyen áron tudnak szerződést kötni az olcsóbb gázra. Szintén sajnálatos, hogy sok távhőszolgáltató már tavasszal megkötötte a klasszikus képletes alapú földgázenergia szerződését, ami a tartósan magas földgáz árak mellett a fenti problémákat okozhatja. Tavalyi évben is ugyanez történt, amikor a gáztörvényt módosították, amelynek eredményeképpen a távhőszolgáltatók 2011. június 30-ig egyetemes szolgáltatásra történő jogosultságra kaptak hosszabbítást. Ezen módosítás időpontjában a szolgáltatók 95%-a már rendelkezett versenypiaci szerződéssel, így nem volt módjuk élni alehetőséggel.