Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Úgy néz ki, Lengyelország kigyógyul az orosz gáz függőségéből

Júniusban megérkezhet az első tengerentúli LNG-szállítmány Lengyelországba, tovább diverzifikálva az ország gázellátását. A tranzakciót lebonyolító PGNiG történelmi pillanatról beszél, de a megállapodás rendkívül fontos Beata Szydlo miniszterelnök szerint is. 

Az Egyesült Államokból származó cseppfolyósított földgáz (liquefied natural gas supplies, LNG) első szállítmánya június közepén futhat be a balti-tengeri Świnoujście LNG-termináljába. A szállítások a lengyel állami PGNiG gázvállalat és az egyesült államokbeli Cheniere Energy megállapodásának eredményeképp valósulhatnak meg, a kormányfő közlése szerint a lengyel fél számára is kedvező feltételekkel.

Az évente mintegy 15-16 milliárd köbméter földgázt fogyasztó Lengyelország első LNG-terminálját egy nagyobb terv részeként építette meg, amelynek elsődleges célja az orosz gáztól, illetve a Gazpromtól való függőség csökkentése lenne. A forrás-diverzifikációs terv részeként Lengyelország egy, a Balti-tengert átszelő gázvezetéket is kiépítene norvégiai végződéssel.

A terminál 2016-ben kezdte kereskedelmi működését, éves kapacitása 5 milliárd köbméter. Azóta Lengyelország már fogadott LNG-szállítmányokat Katarból, márciusban pedig a Qatargas-szal megállapodott a szerződésese mennyiség évi 3 milliárd köbméterre való megduplázásáról is. Emellett a terminál Norvégiából is fogadott már az azonnali piacról vásárolt cseppfolyósított földgázt.

Nekünk még várnunk kell

LNG-eredetű földgáz elvileg bármely vezetéken, immár több irányból is érkezhet Magyarországra, azonban az energiahordozó akkor jelent versenyképes alternatívát a vezetékes gázzal szemben, ha a felhasználáshoz viszonylag közel elhelyezkedő terminál tudja fogadni a szállítmányokat. Magyarországra leghamarabb a horvátországi Krk szigetére tervezett LNG-terminál megvalósulása után érkezhetne közvetlenül nagyobb mennyiségű LNG-eredetű gáz. Miután az Adriai-tenger és Magyarország közötti intrastruktúra gyakorlatilag adott, a 2018-2019-re megvalósítani tervezett terminál akár Magyarország számára is lehetővé válhat az orosz gázfüggőség mérséklése. Erre tekintettel az egyébként folyamatos halasztásban lévő horvátországi LNG-terminál regionális, sőt összeurópai jelentőséggel is bír, ezért az Európai Hálózatfejlesztési Eszköz (CEF) 102 millió euróval támogatja a krki úszó LNG-terminál létrehozását. A bolgár-román-magyar-osztrák gázfolyosó (BRUA) teljes kiépülése után a vezetékbe akár szintén kerülhetne LNG-eredetű gáz, például az Athén melletti terminálból. 
Az új beszerzési útvonalak kiépítése mellett szól az is, hogy a Gazprom a 2020-as évtized elején az ukrajnai útvonalról az Északi Áramlat gázvezeték felé tereli el a gázszállításai legnagyobb mennyiségét, ami Magyarország ellátását sem hagyja majd érintetlenül.