Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Újabb működési problémák az EMFESZ Kft. körül

Ahogyan arról az elmúlt hetekben a médiából is értesülni lehetett, az ország egyik legnagyobb gázszolgáltatója az Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. (a továbbiakban: EMFESZ Kft.) újra likviditási nehézségekből adódó működési problémákkal küzd, melynek eredményeképpen már a cég gázszolgáltatói működését lehetővé tevő – Magyar Energia Hivatal (a továbbiakban: MEH) által kiadott – kereskedelmi engedélye is veszélybe került.

Az elmúlt év utolsó heteiben lehetett először arról olvasni, hogy az EMFESZ Kft. újra a csőd szélére kerülhet, mivel néhány nagyfogyasztó a szolgáltatóval szemben fennálló milliárdos nagyságrendű tartozásait görgeti maga előtt. Ebből adódóan a szolgáltatónál forgótőke hiány jelentkezett, melynek eredményeképpen az EMFESZ-nek is több százmilliós tartozásai keletkeztek az E.ON csoporthoz tartozó, vezetékes szállítói infrastruktúrát üzemeltető illetve számára gázt beszállító partnercégeivel szemben, ugyanakkor milliárdos összeget követel rajta egy másik partnere, a Keler Zrt. is. Az EMFESZ Kft. milliárdos kintlévőségei következtében fizetésképtelenné válthat, így előfordulhat, hogy a Magyar Energia Hivatal visszavonja a gázkereskedelmi tevékenység végzéséhez szükséges engedélyét.

A gázszolgáltató szerint 3 milliárdos összeggel tartoznak neki egyazon üzletember tulajdonához köthető cégek, a Dunacent Kft., az ENERGOTT Kft., az Alfa-Nova Kft. illetve a Szegedi Hőszolgáltató Kft. Az EMFESZ közlése szerint azonnali hatállyal érvénybe léptettek valamennyi polgári- és egyéb jogi eszközt annak érdekében, hogy a fennálló jogos követeléseket érvényesíteni tudják. Az EMFESZ álláspontja alapján a társaságok, amelyek Szekszárd, Szolnok, Szeged, Székesfehérvár, Dunaújváros, Tatabánya és Győr távhőszolgáltatásait biztosítják, súlyos szerződésszegő és rosszhiszemű magatartásukkal megnehezítik az EMFESZ gázvásárlási szerződéseinek hosszabb távú előfinanszírozását. Mivel a rendezetlen fogyasztói számlák miatt az EMFESZ-nek is jelentős tartozásai halmozódtak fel néhány stratégia partnercégével szemben, így a már említett hét nagyvárosban több, a fűtőművet üzemeltető cég felszámolási eljárásának megindítását kezdeményezte az EMFESZ Kft.

Egyes források tudni vélik, hogy a tavaly nyár óta működő, egyfajta gáztőzsdének is megfelelő, speciális gáztermékek kereskedelmével is foglalkozó, Napi Földgáz- és Kapacitáskereskedelmi Piac (NFKP) vevői és eladói közötti elszámolást végző Keler Zrt. tőzsdei elszámolóháznál 2,2 milliárdos fizetési kötelezettsége keletkezett a gázszolgáltatónak, melynek nem teljesítése következtében az EMFESZ-t már kizárták az NFKP kereskedési rendszeréből. Az elszámolóház történetében kiugrónak számító 2,2 milliárdos adósság rendezésére először a Keler Zrt-nél az EMFESZ által elhelyezett saját biztonsági alapok teljes lehívásával jutottak 1,1 milliárdos összeghez, majd másik 1,1 milliárdot pedig egy másik, a többi kereskedő által, közösen feltöltött biztonsági kasszából vettek ki. Szakértők tudni vélik, hogy az EMFESZ Kft. Keler Zrt-vel szembeni tartozása ún. kiegyenlítő gáz vásárlásából származott, ami a fogyasztók folyamatos ellátáshoz kellett, mivel a fő beszállítói az E.ON és a MOL már nem adtak el neki gázt, csak előrefizetéssel, amit pedig már nem tudott megfinanszírozni az EMFESZ.

Az E.ON azonban nem csak beszállítója az EMFESZ-nek, hanem bizonyos az EMFESZ által gázzal ellátott körzetekben az ellátáshoz használt vezetékrendszer üzemeltetője is. Azon túl, hogy az E.ON – mint beszállító – már nem szolgálja ki gázzal az EMFESZ-t, az infrastruktúra használatból adódóan százmilliós összeggel tartozik felé az EMFESZ, melynek következtében az E.ON már azzal fenyeget, hogy néhány érintett körzetben felmondja az EMFESZ-szel fennálló szerződéseit, ellehetetlenítve ezzel a tárgyalt területek EMFESZ által történő gázellátását.

A kialakult helyzetről az EMFESZ tájékoztatta a Magyar Energia Hivatalt, illetve a tavalyi év utolsó hetében – a miniszterelnöknek címzett levél formájában – egy miniszterelnöki megbízott kinevezését kérték, a helyzet rövidtávú megoldásához illetve hosszabb távú stabilizálásához.

Amennyiben az EMFESZ kereskedelmi engedélye felfüggesztésre kerül, úgy a cég a felfüggesztés kezdetétől számított legfeljebb 60 napig jogosult tevékenysége teljes visszaállításához szükséges pénzügyi és technikai feltételek MEH irányába történő igazolásának benyújtására.

Az EMFESZ Kft. a térség első lakossági ügyfeleket is ellátó szabadpiaci gázkereskedője, mely jelenleg kedvezményes áron földgázzal. A legfontosabb kérdés természetesen az, hogy mi történik az EMFESZ által földgázzal ellátott több százezer ügyféllel, abban az esetben, ha nem tudják megoldani a kialakult helyzetet, a pénzügyi rések nem kerülnek áthidalásra és lehetetlenné válik a társaság további gázszolgáltatói tevékenysége. 300.000 lakossági, 300 önkormányzati, 1.100 intézményi fogyasztót, 6.000 kis- és középvállalkozást és több száz ipari céget lát el.