Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Várható alulfogyasztások kezelése – Vis Maior?

A koronavírus miatt bevezetett intézkedések, korlátozások számos iparágban okoznak nehézségeket, leállásokat. Szállodákat, éttermeket, vendéglátóipari helyeket zártak be, számos termelő vállalatnál (pld. autógyárak és ezek beszállítói) függesztették fel a termelést.  Az energiapiacon bevett szerződéses gyakorlat, hogy a szerződött mennyiséghez tartozik egy minimum átvételi korlát.

A fogyasztó a szerződésben vállalja, hogy ezt a minimum energia mennyiséget átveszi, azaz el fogja fogyasztani. Ha ez alatt a minimum mennyiség alatt lesz a fogyasztása, akkor arra vonatkozóan a szerződés vagy a kereskedő ÁSZF-je vagy Üzletszabályzata tartalmazhat kötbér vagy pótdíj feltételeket. A koronavírus szerződés miatt sok fogyasztó (aki nem mennyiségi korlát nélkül szerződött) járhat úgy, hogy nem éri el a vállalt minimum szerződött mennyiséget.

Jelenleg nem ismert, hogy a kereskedők ezt a helyzetet hogyan fogják kezelni (Vis Maior kategóriába tartozónak tekintik-e vagy sem). De ezúton szeretnénk felhívni a Fogyasztók figyelmét, hogy erre a nem várt helyzetre a kereskedő és a fogyasztó között létrejött szerződés, valamint a kereskedő Üzletszabályzata az irányadó. A Vis Maior eseteket a kereskedők Üzletszabályzata szabályozza.

Tekintettel arra, hogy a koronavírus egy világszintű járvány, az ilyen pandemia/járvány lehet Vis Maior esemény (a szerződésszegést a fogyasztó ellenőrzési körén kívül eső, a szerződéskötés időpontjában előre nem látható körülmény okozta, és nem volt elvárható, hogy a körülményt elkerülje az ügyfél vagy a kárt elhárítsa).

Ha a koronavírus leállás van az Ön társaságánál, vagy várhatóan emiatt nem fogja tudni átvenni a szerződött minimum mennyiséget, az alábbiakat javasoljuk:

  • Jelezze a leállást kereskedőjének, ezzel Ön is hozzájárul a kereskedő költségeinek (pl. kiegyenlítő energia költség) csökkentéséhez és ezzel a kárenyhítéshez!
  • Ellenőrizze szerződését, hogy tartalmaz-e minimum átvételi kötelezettséget!
  • Minden esetben meg kell nézni a kereskedő Üzletszabályzatát/ÁSZF-jét is, hogy az pontosan mit határoz meg Vis Maior esetre, az az irányadó.
  • Ha alulvételezés veszélye áll fenn a járvány, ill. a vészhelyzeti kormányrendelet okozta leállások miatt, azt jelezze a kereskedőjének!
  • A távmért fogyasztási helyekre csak azt számlázza a kereskedő, amennyit fogyaszt.
  • A profilos fogyasztási helyekre, ahol kisebb lesz a fogyasztás, kérjen MÉF csökkentést!
  • Ha a fogyasztás lecsökken, de nem nulla (pl. szállodát bezárták, de megy a biztonsági világítás+a hűtők), ezen eszközök fogyasztása átvett villamos energiának számít, tehát arra a kereskedő jogosan állít ki számlát.
  • Ha fizetési nehézségei vannak, nem az a megoldás, hogy nem fizeti be a számláját! Ezt a kereskedő tartozásként fogja nyilvántartani, a késedelmi kamat mellett a legtöbb kereskedő kiterheli erre számlánként a 40 EUR-os behajtási költségáltalányt, és további nemfizetés esetén kikapcsoltat(hat)ja a fogyasztási helyet (üzleti fogyasztókra nem vonatkozik a kikapcsolási moratórium). Ilyen esetben kérjen a kereskedőjétől egy fizetési átütemezést! Fizetési átütemezés esetén a fizetési átütemezés idejére csak kamatot kell fizetni és így már nem (lejárt) tartozásként van nyilvántartva a követelés a kereskedőnél. Tartozó ügyfeleknek romlik a hitelminősítése, D&B scoringja, ami a következő ajánlatadásnál drágítani fogja az árat.