Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Brit rezsicsökkentés: csődbe mehetnek a szolgáltatók

Csődbe viheti a legnagyobb brit lakossági energiaszolgáltató cégek befektetőit az ellenzéki Munkáspárt rezsibefagyasztási terve - mondta hétfőn a BBC-nek a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára.

Angel Gurría a brit közszolgálati televízió Panorama című politikai-közéleti programjának hétfő este műsorra tűzött adásában - amelyből a BBC előzetesen részleteket ismertetett - kijelentette: a lakossági energiaárak befagyasztása a világpiaci energiaárak emelkedése közepette azt jelenti, hogy előbb-utóbb nagyon nagy árkülönbségek alakulnak ki. "Ki fogja ezt a különbséget kifizetni? Felkérik a befektetőket? A befektetők valószínűleg csődbe mennek" - fogalmazott az interjúban az OECD-vezető.

Gurría szerint kérdés az is, hogy miképp lehetne rávenni a befektetőket egyébként is hosszú távú - 30-40 év alatti - megtérülést ígérő beruházásokra az energiaszolgáltató szektorban, ha közben a kiskereskedelmi árakat befagyasztják. "Ez gazdaságilag egyszerűen ésszerűtlen" - tette hozzá az OECD főtitkára.

A 2010 óta ellenzékben politizáló Munkáspárt vezetője, Ed Miliband a párt szeptember végi éves kongresszusán bejelentette, hogy ha a Labour a 2015-ben esedékes parlamenti választásokon ismét kormányra kerül, legalább 20 hónapra befagyasztja a kiskereskedelmi áram- és gázárakat, a hat legnagyobb magántulajdonú brit energiaszolgáltató cég nagykereskedelmi és lakossági szolgáltatói üzletágát szétválasztaná, és tevékenységük ellenőrzésére a jelenleginél erőteljesebb felügyeleti hatóságot hozna létre.

Caroline Flint, a Munkáspárt árnyékkormányának energiaügyi miniszterjelöltje a hétfői BBC-műsorban megerősítette ezt az álláspontot, kijelentve: a párt által tervbe vett árbefagyasztás azt tükrözi, hogy az energiaszolgáltatók túlszámlázzák a brit fogyasztóknak nyújtott szolgáltatásaikat. Flint szerint a nagybani energiaárak 2009 óta jelentősen csökkentek, ám ez nem szűrődött át a fogyasztói árakba, és ez a torzulás azóta is érvényesül az árképzésben.

David Cameron konzervatív párti miniszterelnök azóta több nyilatkozatában is átverésnek nevezte a tervet, mondván: a Munkáspárt vezetőjének nincs befolyása az energiahordozók világpiaci árára.

Paul Massara, az egyik legnagyobb brit szolgáltató, az Npower vezérigazgatója ugyanakkor kijelentette a BBC-műsorban, hogy a brit piacon tevékenykedő lakossági energiaszolgáltatókat "igazságtalanul hibáztatják" az áremelkedésekért. "Sok a találgatás, és vad szövegek hangzanak el anélkül, hogy bárki rápillantana a tényekre" - fogalmazott az Npower vezetője. Massara hozzátette, hogy az ő cégének lakossági üzletága például már 2009-ben, 2010-ben és 2011-ben is veszteséges volt, és csak tavaly sikerült realizálnia 3,5 százalék körüli árrést, de "ez is aligha nevezhető eltúlzottnak". Hozzátette: a politika valakit mindenképpen okolni akar az emelkedő lakossági számlákért, és "a szolgáltatókra a legkönnyebb lőni".

Hasonlóan érvelt Sir Roger Carr, a British Gast - a legnagyobb lakossági szolgáltatót - birtokló holding, a Centrica elnöke is a hétvégén. Carr a The Sunday Telegraph című tekintélyes konzervatív vasárnapi lap üzleti rovatában közölt írásában hamisnak nevezte azokat a vádakat, amelyek szerint a brit lakossági energiaszolgáltatók nyerészkednek, összejátszanak a konkurenciával, manipulálják a költségeket és elrejtik profitjukat.