Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Esik az olajár – Két nap alatt 12%-os csökkenés, korrekció vagy trendforduló?

Május első hetében két nap alatt 12%-ot esett a kőolaj ára a nemzetközi piacokon, különösebb indok nélkül. Márciusi hírlevelünkben még a drasztikusan emelkedő olajárakról írtunk. Egy rövid elemzés keretében megvizsgáltuk azon gazdasági körülményeket és politikai hatásokat, amelyek indokolhatták az árak hektikus mozgását. Az olajtermékek árváltozását kiemelt figyelemmel kíséri a piac, hiszen közvetlen hatást gyakorol a hazai üzemanyag és földgázenergia árakra és közvetetten a világgazdasági folyamatokra is hatással van.

Mi okozhatta a 2 éves csúcsot?

Az elmúlt hónapokban az észak-afrikai zavargások hatására rohamos tempójú és drasztikus mértékű olajár emelkedés kezdődött. A emelkedő ártrend 2008 évvégétől indult - amikor az észak tengeri „Brent” árfolyama hordónként 40 $ alatti értéket képviselt - és április végéig több, mint két éves csúcsot ért el 126 $ magasságában. A líbiai zavargások önmagában nem indokolták a magas árakat, hiszen elenyésző az ország részesedése (2-4%) a világ olajkitermeléséből, ugyanakkor az esemény hatására a piac magas kockázati felárat árazott az fekete aranyba.

Habár kis valószínűséggel, de nem volt kizárható, hogy más olajtermelő (pl. Szaud-Arábia) országban is zavargások törnek ki, ami már tényleges termelés kiesést jelentett volna a piacon. Ha ez bekövetkezik, akkor nem elképzelhetetlen a 200 USD/hordó árfolyam sem. Amennyiben a nyersolaj hordónkénti ára az idei második negyedévben 200 dollárig emelkedik tovább, úgy 2011 egészében az átlagár elérheti a 150 dollárt. A magas olajárak gyenge amerikai dollárt eredményeznek, ami az amerikai gazdaságnak sem kedvez. Az amerikai gazdaság növekedési üteme 150 dolláros átlagos olajár mellett az idei évre várt 3 százalék helyett 2,6 százalék, jövőre 2,8 százalék helyett 1,5 százalék lenne, vagyis egy ilyen olajárszint az idén 0,4, jövőre 1,3 százalékpontot faragna le az amerikai gazdaság növekedéséből. A fenti hatásokon túl ne feledkezzünk meg a magas olajárak jelentős inflációs hatásairól sem. (pl. emelkedő FMCG termékárak stb.)

Fontos információ, hogy az olaj tőzsdei termék, amelynek napi szinten változó ára van. Az árakat alapvetően a piac határozza meg, azon belül is az aktuális kereslet és kínálat. Tény, hogy az olajtermék korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre és a nagymértékű kereslet hatására a világkészletek folyamatosan csökkennek. Ezen készletinformációk, határozzák meg az olajár szinteket fundamentális oldalról, amely tényezők hosszabb távon egy folyamatosan lassan emelkedő trendet eredményeznek. A valóság és a tényleges piaci árak viszont nem ezt mutatják. Éven belül is láthatunk óriási nagy eltéréseket. Miért? A fundamentális tényezők mellett a tőzsdei termékek másik ármeghatározó tényezője a spekuláció. Ezen tényező már izgalmasabb, hiszen mind az olajtermék mind a földgáz fizikai értelmében amíg az eladótól eljut a vevőhöz átlagosan hatszor cserél gazdát. Piaci szereplők határidős ügyletek keretében folyamatosan kereskednek a termékekkel, amelynek kisebb része fedezeti ügylet, nagyobb része profitszerzés érdekében történő spekulációs ügylet. Ennek hatására a termékárak sok esetben elrugaszkodnak a fundamentális tényezők alapján indokolt piaci áraktól. Az árak bizonyos időszakban túlfűtöttek másrészt alulértékeltek, a mindenkori piaci megítélés és várakozások alapján. Ennek megfelelően a termékek értéke pontosan annyi, amennyi az aktuális árfolyam, hiszen ott történt utoljára tranzakció, ahol találkozott a kereslet a kínálattal.

Mi okozhatta a rövid időn belüli 12%-os áresést? – Korrekció, vagy trendforduló

A fentiekben megvizsgáltuk, hogyan működik a piac és milyen tényezők hatnak az árakra, mi váltottak ki a két héttel ezelőtti magas árakat? Két nap alatt 12%-ot esett a kőolaj ára a nemzetközi piacokon, különösebb indok nélkül. Ez a legnagyobb napon belüli csökkenés 2009. április óta. Kérdés, hogy a hirtelen szakadás az emelkedő trend korrekciója, vagy trendforduló? Nézzük meg, mi válthatta ki a napon belüli zuhanást?

  • A zavargások nem terjedtek ki más országokra
  • Az elmúlt időszakban alacsony forgalmú és túl gyors emelkedés történt
  • A gyors emelkedés hatására túlértékeltté váltak az árfolyamok
  • Az elmúlt időszakban jelentős spekulatív tőke érkezett az olaj és réz piacára
  • A tengerentúlon nyersolaj tartalékok emelkedtek
  • Nemesfémek (ezüst, arany, réz) esetében pozíciózárások történtek, ami átterjedt az olajra
  • Spekulatív vételi olajpozíciók zárásával profit realizálása
  • Az amerikai dollár hirtelen erősödése

 

„Brent” minőségű kőolaj északi-tengeri határidős jegyzési árai, 5 hónapos időszakra, forrás: stooq.com