Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Földgáz energia beszerzés 2011-2012 – erősödő verseny, új konstrukciók

Célegyenesbe fordult a hazai piac a 2011-2012 évi földgáz energia beszerzés tekintetében. A 2011-2012 évi beszerzéseket lezárására pár hét maradt. A korábbi évekhez képest ez az év még színesebb képet mutat. Új piaci szereplők, számos tanácsadó, több kereskedői ajánlat, eltérő konstrukciók, távhős bizonytalanságok és erősödő verseny jellemzi a piacot. A szabadpiaci verseny tovább erősödött, amelynek köszönhetően immáron 18 engedélyes földgáz kereskedő mutat aktivitást a szabadpiacon eltérő ajánlatokkal.

A nagyobb és közepes fogyasztókért óriási nagy küzdelem bontakozik ki, különös tekintettel, hogy nagy bizonytalanság a piacon és a fogyasztók jelentős része még nem kötelezte el magát a következő gázévre, így a kereskedők portfolió céljai sem valósultak meg. A bizonytalansági tényezők közül a legmeghatározóbb többek között: a jelenlegi gázévhez képest magasabb ajánlati árak, eltérő prognózisok, különböző ajánlati formulák és konstrukciók, távhős bizonytalanságok.

Erősödő verseny – 18 potenciális gázkereskedő

A szabadpiaci verseny tovább erősödött, amelynek köszönhetően immáron 18 engedélyes földgáz kereskedő mutat aktivitást a szabadpiacon eltérő ajánlatokkal. Korábbi időszakhoz képest sokkal nagyobb verseny van jelen, köszönhetően az új piaci szereplőknek és a korábbi szereplők magasabb értékesítési volumen céljaik miatt, valamint a fent említett nyitott pozícióknak. Az újonnan piacra lépők mellett, villamos energiakereskedők is kiváltották a gázkereskedelmi engedélyt, ezzel bővítve a szolgáltatási portfoliót. A Sourcing tendereken a nagyobb fogyasztói tenderekbe 7-14 kereskedő társaság sorakozik fel, addig a KKV szegmensben a 20-100 m3/h fogyasztási kategóriában 3-8 kereskedőtől kapunk ajánlatokat. Az állami beszerzésekben egyelőre nincs nagy tolakodás, ugyanakkor az elmúlt évekhez képest viszonyítva a közbeszerzésekbe jelentkező társaságok száma is nőtt. Társaságunk által szervezett közbeszerzési eljárásokba 3-6 pályázó mutat aktivitást. A pályázói aktivitás és tendereken történő részvételi hajlandóság a korábbi évekhez képest minden szegmensben jelentősen javult.

Eltérő ajánlatok, új konstrukciók, képletek, fogyasztói hibák

Ebben az évben az ajánlatokban új formulák és feltételek jelennek meg, így a Fogyasztók még nehezebben birkóznak meg az ajánlatok kiértékelésével, összehasonlításával. Fix és képletes árak, kombinált árak, nyugati-európai tőzsdei árfolyamokhoz (TTF, NCG) indexált árak, különböző feltételek, eltérő prognózisok és féléves vagy éves szerződéses időszakok, árformulák esetében 1-3-6 és 9 havi csúszó átlagok stb. Egy kereskedő 2-5 konstrukcióban nyújt be ajánlatot, az 10 kereskedő esetében már 20-50 ajánlat kiértékelését jelenti úgy, hogy a fogyasztók számára nem érhetők el a prognózisok. Eddig sem volt egyszerű a képletes árformulák kiértékelése, sok esetben a Fogyasztók a legmagasabb ajánlatot fogadták el, mivel optikailag az tűnt a legjobbnak. Egy hibás értékelésnek jelentős ára van! Szakértőink számos hibát láttak, amelyet a fogyasztók elkövettek. Összegyűjtöttük ezen klasszikus, ismétlődő hibákat:

Fogyasztói hibák a földgázbeszerzésnél:

  • Az ajánlatok kiértékelésénél ajánlatonként eltérő prognózisokat (olaj, deviza) alkalmaznak
  • Aktuális forward (határidős árfolyam) értékekkel számolnak, nem vizsgálnak különböző lehetőségeket (másként viselkedik a képlet, emelkedő, stagnáló és csökkenő ártrend esetén!)
  • Kizárólag P0 érték alapján hoznak döntést ( azonos képlet esetén is eltérő F0, G0 értékek jelenhetnek meg!)
  • Nem veszik figyelembe az RHD díjat, mivel hatóságilag maximalizált (kereskedő adhat kedvezőbb árat, így akár 5-10 Ft/m3 szóródás lehet RHD oldalon)
  • Kizárólag ár alapján döntenek, így a legolcsóbb és nem a legelőnyösebb ajánlat kerül kiválasztásra (egy szigorú feltételnek jelentős ára lehet!  pl. kötbér, előleg számla stb.)
  • Az aktuális szerződési feltételekkel nincsenek tisztában és belefagynak (nem tudják felmondani!)

Piacon elérhető konstrukciók gáz molekula díjakra:

Fix árak: Ft, USD és EUR alapon MJ vagy MWh (nyugat-európai standard) egységben

Képletes árformulák: Ft, USD vagy EUR alapon GJ, MJ, MWh vagy ezer m3 egységben

Gázdíj =(Po*(0,5*G/G0+0,5*F/F0)) – klasszikus „Gasprom” formula (mediterrán jegyzés)

Gázdíj =(Po*(G/G0+F/F0)) – klasszikus „Gasprom” formula (0,5 szorzó nem jelenik meg!!)

Gázdíj = (TTF*USD/EUR keresztárfolyam/3,6*konstans érték) – holland tőzsdei árakhoz indexált formula

Gázdíj = Po * (a * (G-G0) + b * (F-F0)) (Rotterdami jegyzés)

Figyelem! Az egyes képletek eltérő jegyzési árakat vesznek alapul, sok esetben eltérő időszaki átlagokkal! Ezen formulák eltérően viselkednek! Gyorsabban és lassabban követik le a piaci változásokat!

Jellemzően:

Mediterrán jegyzési árak esetén jellemzően 9 havi átlagok,

Rotterdami jegyzési árak esetén 3-6 havi átlagok

Holland tőzsdei (TTF) jegyzési árak esetén 1 havi átlagok