Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Kiszállnak a Főgázból a németek

Megválik a fővárosi gázszolgáltatóban lévő részesedésétől annak német tulajdonosa, az RWE. A Főgáz csaknem 50 százalékos csomagját nem a társaság másik tulajdonosa, vagyis a főváros veszi meg. Az ügylet várhatóan még az ősz folyamán lezárul.

Úgy fest, elkezdődik a külföldi szakmai befektetők kivonulása a hazai energiaszolgáltató szektorból. Az EnergiaFocus.hu szerint ugyanis a RWE eladja részesedését a Főgázban. A híreik alapján az egyik legnagyobb német energiaipari cég vezetői nemrég a legmagasabb szinten egyeztettek az üzletrész értékesítéséről, így az ügylet várhatóan az ősz folyamán le is zárul. Megkérdeztük ezzel kapcsolatban a Főgázt, ahol azonban az Indexnek azt mondták, az értesülést nem kommentálják.

Nem Tarlósék vehetik meg

A Főgázban az RWE jelenleg 49,83 százalékos tulajdonnal rendelkezik, míg a budapesti gázszolgáltató többségi tulajdonosa – 50 százalék és 1 szavazattal – maga a főváros. Ennek ellenére értesüléseink alapján nem a budapesti önkormányzat vásárolja meg a német befektető pakettjét.

Ezzel azonban az RWE nem tűnik el teljesen a magyar piacról, hiszen a német cégcsoporthoz tartozik továbbra is két áramszolgáltató, az Elmű és az ÉMÁSZ, valamint irányító befolyással rendelkezik a Mátrai Erőműben is. A Főgázból való kiszállás így egyfajta profiltisztításként is értelmezhető, hiszen az RWE idén márciusban értékesítette a Tigázban meglévő 44,2 százalékos részvénycsomagját a gázszolgáltató olasz többségi tulajdonosának, az Eninek.

Ők irányítottak

Igaz, a két ügy távolról sem egyforma, hiszen míg a Tigáz vezetésébe az RWE egyáltalán nem szólhatott bele, addig a Főgázban – a kisebbségi tulajdonosi szerepe ellenére – a társaság szakmai irányítását viszi. A Tigáz az osztalék szempontjából sem volt vonzó, mivel a szolgáltató évek óta veszteséget termel, ami a Főgázról nem mondható el.

Ugyanakkor az RWE számára jóval könnyebb a kiszállás a Főgázból, mint bármelyik másik magyarországi érdekeltségéből. A Főgáz értéke ugyanis alapjában jóval kisebb, min az Elműé vagy az ÉMÁSZ-é, ráadásul nem a teljes céget, csupán annak felét kell értékesíteni, ami a vevői oldalról jóval kisebb beruházást igényel. Másrészt a Főgáz az egyik legkevésbé problémás energiaszolgáltató, hiszen – leszámítva a Tigáz területén szerzett pár tízezer fogyasztót – ügyfelei szűk területen, sűrűn helyezkednek el. Emellett pedig még mindig a főváros rendelkezik a legjobb mutatókkal a szolgáltatási területek közül, ami a fizetési hajlandóságot illeti.