Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Megszólalt az olajipar nagyágyúja: nem lesz még feltámadás

Egy ideig még alacsony maradhat az olajár az Exxon Mobil vezére szerint, mivel az amerikai palaolaj kitermelés jóval ellenállóbb, stabilabb, mint azt korábban sokan gondolták. A piaci túlkínálat jelenleg is tetemes, amit megerősítenek a tegnap megjelent amerikai olajtartalék adatok is, Cushingban rekord közeli szintre emelkedtek a tartalékok.

Alacsony maradhat az olajár az Exxon szerint

A világ legnagyobb olajcégének, az Exxon Mobilnak a vezére beszélt egy elemzőknek szervezett találkozón a várható olajpiaci kilátásokról. Rex Tillerson meglátása szerint egy darabig még relatíve alacsonyak maradhatnak az olajárak a világban, elsősorban azért, mert az amerikai palaolaj kitermelés sokkal stabilabb, mint azt korábban sokan gondolták. Az Exxon vezére kiemelte, jelenleg is nagy a túlkínálat a piacon, a világgazdaság állapota pedig nem különösebben egészséges.
A jelenlegi kereslet-kínálati egyensúlytalanság kialakulásáért nagy részben az utóbbi években meredeken emelkedő észak-amerikai palaolaj kitermelés a felelős. Az olajár jelentős esése persze a kínálati oldalon is korrekciót eredményez majd, ez azonban láthatóan lassú, és a jelek szerint még az előzetesen vártnál is lassabb lesz. Amit fontos itt kiemelni, hogy az olajkínálat rövidtávon árrugalmatlan, ami először jelentkezik, az az új, főként nem konvencionális kitermelési beruházások visszafogása. Azok a projektek azonban, melyekről már döntés született, ebben a környezetben is megvalósulnak, ez pedig egy darabig még viszi magával a kitermelést. A palaolaj kitermelés rövid életciklusa miatt azonban a leállított új beruházásoknak idővel meg kell már jelennie a kitermelésben, ezt a legtöbben az év második felére teszik.

Brutális szinten az amerikai tartalékok

Az EIA tegnap közzétett adatai szerint igen jelentős mértékben emelkedtek a megelőző hét során az olajtartalékok, a 10,3 millió hordós növekedéssel szemben az elemzők mindössze 4 millió hordós emelkedést vártak. A WTI leszállítási pontjánál, Cushingban az előzetesen vártnál kisebb volt a növekedés (500 ezer hordó), de ezzel együtt is sorozatban a nyolcadik hete tart a tartalékok állományának növekedése. Ezzel pedig közel rekordszinten vannak a Cushing-i olajtartalékok.

A jelentős túlkínálat mellett persze ez nem meglepő. A készletépítést ösztönzi egyébként az olajárak határidős görbéjének meredeksége is, bár a határidőre történő eladásnak és olajtankerekben való letárolásnak, mint arbitrázs tevékenységnek a jövedelmezősége a legutóbb látott olajár emelkedéssel valamelyest csökkent.
 

Mit csinál az olajár?

Az utóbbi hónapokban jelentősebb korrekció volt megfigyelhető az olajárakban, azóta viszont a WTI-nél sávozás mutatkozik, egyelőre nem tudott érdemben elszakadni az 50 dollár körüli szintektől. 

A Brentnél is hasonló a kép, itt az árak megközelítették a 70 dollárt, azonban egyelőre itt is oldalazás mutatkozik, jelenleg 66 dollár körül mozog a kurzus.