Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Putyin őrjönghet - Nem lépnek az olajhatalmak

Több dollárral esett a nyersolaj árfolyama pillanatok alatt a délutáni kereskedésben, miután az egyik szaúd-arábiai miniszter elmondása szerint az OPEC nem csökkenti a termelést. Az árfolyam további zuhanása érzékenyen érintheti a nyersolajárfolyam változásának erősen kitett országok költségvetését (pl.: Oroszország), ami akár újabb problémákat szülhet.


Hirtelen szakadni kezdett az olaj árfolyama a délutáni kereskedésben, a Brent és a WTI típusú nyersolaj árfolyama is pillanatok alatt nagyot esett.

A hirtelen jött eladásokat az egyik szaúd-arábiai miniszter szavai váltották ki. Az olajügyi miniszter arra az újságírói kérdésre, hogy az OPEC nem fogja csökkenteni a kitermelést, igennel válaszolt.

A világ legnagyobb nyersolajexportőr országait tömörítő OPEC ma kezdte ülését, melynek egyik kulcstémája a következő éves kitermelési kvóták meghatározása. Elemzők az ülés kimenetelét illetően megosztottak voltak, hogy vajon a kitermelés csökkentésével támaszt nyújt-e a szervezet a zuhanó olajárnak.

Az OPEC jelenleg napi 30 millió hordónyi olajat állít elő, és az erre vonatkozó kvótája 2012 óta változatlan. A mai döntést követően több elemzőház már arra számít, hogy a most látott szint maradhat érvényben a következő döntésüket követően is, vagyis az olajár további esésnek nézhet elébe.

A ma kezdődő ülés előtt, kedden már összeültek egyeztetni a venezuelaiak, a mexikóiak, a szaúdiak és az oroszok, ám a kitermeléssel kapcsolatban nem döntöttek. Számos exportőr országnak a jelenlegi árfolyam mellett már nem stabil a költségvetése, így igyekeztek ráhatással lenni az OPEC tagországaira.

Várható volt?

Piaci beszámolók szerint tegnap konszenzus született az öbölmenti országok között az olajkitermeléssel kapcsolatban, ugyanakkor nem részletezték, miféle egyezségről van szó. Eszerint az említett országok nem fogják csökkenteni olajkitermelésüket.

Irány a 35 dollár?

Tom Kloza, az OPIS (Oil Price Information Services) társalapítója úgy véli, a kőolaj árfolyama jövőre 35 dollárig is leeshet, amennyiben a Kőolaj-exportáló Országok Szövetsége tavaszig nem tud megállapodásra jutni a szükséges teendőkről.