Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Sokat érhet a tudatos energiabeszerzés

Kiemelten fontos a tudatos döntés az energiaszolgáltató kiválasztásakor. Sok kis- és középvállalkozás (KKV) azonban még most sem foglalkozik kellőképpen energia-beszerzésével, pedig a kereskedőváltást érdemes megfontolni, mert jelentős megtakarítás érhető el a piaci verseny élénkülésének köszönhetően és a gazdasági válság hatására.

A liberalizált energiapiacon az energiakereskedelem felértékelődött és már évek óta szabadpiaci tevékenységnek számít, vagyis elvben minden cég számára adott, hogy szabadon válassza meg földgáz- ás villamosenergia-szolgáltatóját. A piacnyitás eredményeként hazánkban ma már több mint egy tucat energiakereskedő van jelen és több olyan cég is van, amelytől a vállalkozások egyszerre szerezhetik be a földgázt és a villamos energiát. A KKV-nak érdemes figyelniük az energia piaci trendeket és minél több ajánlatot bekérniük a kereskedőktől, mert a hazai energiapiacon is érvényesülő verseny miatt jó lehetőségek mutatkoznak arra, hogy a jelenleg érvényes szerződésüknél kedvezőbb tarifákkal fogyaszthassanak. A földgáz esetében például a hagyományos ellátási időszak július 1-vel indul, tehát a gázbeszerzés területén most érdemes odafigyelni az energia-beszerzésre. 

A KKV szegmens viselkedését azonban egyelőre kismértékben jellemzi a tudatos energia-beszerzés. A szabadpiac és verseny ellenére mindössze a kis- és középvállalkozások 30%-a él a kereskedőváltás lehetőségével. Mindez annak ellenére, hogy a piacon létezik kedvezőbb ajánlat, amivel éves szinten akár több 100 000 forintos megtakarítás is elérhető. Alapvető probléma, hogy energia-beszerzés terén a megszokottság és a kötődés a régi szolgáltatóhoz jellemzi a vállalkozásokat. Ráadásul erre a tendenciára ráerősítenek az inkumbens energiaszolgáltatók különböző hűségprogramokkal illetve nehezen, hosszan felbontható szerződésekkel. Jogszabály szerint az éves vagy határozatlan idejű szerződések felmondási határideje minden gázévet megelőző május 31-e, kivéve, ha a szerződés másképp rendelkezik. Előfordul fél éves szerződés felmondási idő is így, aki elmulasztja december 31-ig felmondani szerződését, akár másfél évre is beragadhat. Találkozhatunk különböző hűségprogramokkal is, amelyek valójában alig nyújtanak kedvezményt, cserében viszont a gyakorlatban nehezen felmondhatóak megfelelő tájékozottság nélkül.

A kereskedőváltáshoz a KKV-nak ismerniük kell a meglévő szerződésükben foglalt feltételeket és fogyasztási szokásaikat. Érdemes szem előtt tartani azt a szempontot is, hogy csak stabil, több éves szakmai tapasztalattal rendelkező cégektől kérjenek be ajánlatot. Ezek a cégek ugyanis nagyobb szakértelemmel és dedikált kapcsolattartókkal tudják támogatni a vállalkozásokat és megválaszolni esetleges kérdéseiket. A megfelelő ajánlat beérkezése után a vállalkozások két féleképpen válthatják le aktuális kereskedőjüket; intézhetik a papírmunkát egyénileg vagy megbízhatják új kereskedőjüket is, aki elvégzi a szükséges adminisztrációs feladatokat a fogyasztó helyett. 

Fontos hangsúlyozni tehát a kereskedőváltás jelentőségét, mert számottevő lehet a megtakarítás, különösen, ha egy kézből vásárolnak a vállalkozások földgázt és áramot.