Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Sourcing 2016 Q2 – Földgáz energia piaci negyedéves jelentés

A félév lezárását követően cégünk, a Sourcing Hungary Kft. elkészítette Önöknek rendszeres, negyedévenként publikált kiadványát, a soron következő Sourcing piaci negyedéves földgáz jelentést. Az alábbi anyagban bemutatjuk cégünk 2016. első félévére (2016 H1) vonatkozó fontosabb információit, részletesen kitérve az általunk szervezett tenderek statisztikáira, volumen adataira, árkonstrukciókra, továbbá a kereskedői aktivitásra, és átfogó képet adunk a fontosabb piaci történésekről, tőzsdei fejleményekről is.

 

Bevezető

Cégünk újra számos kis- és középvállalat számára bonyolított beszerzési projektet és továbbra is nagy számban bízták szakértelmünkre energia beszerzésüket a nagyvállalati szegmens szereplői is. Összességében egy rendkívül sikeres és eredményes földgáz energia beszerzési negyedéven és egy kiemelkedően sikeres féléven vagyunk túl. Az árak tekintetében továbbra is kedvező a piaci helyzet, így alapvetően – bármely konstrukcióban – jó árak érhetők el, melyek a legtöbb esetben a tavalyi szerződött paraméterekhez képest szignifikáns megtakarítást mutatnak. Érdemes lehet akár a 2017/2018. gázévre is már most leszerződni, két évre előre alacsony szinten biztosítva a földgáz energia beszerzési költségeket.

Volumenelemzés

Az év első felében cégünk, a Sourcing Hungary Kft. már több mint 200 millió m3 földgáz energiát versenyeztetett, ezt a számot közel 360 darab ügyfélprojekt reprezentálta. A versenypiaci szegmenst és a közbeszerzési szférát tekintve a mennyiség nagyobb része egyedi tenderek keretében került lebonyolításra (190 millió m3, 178 db), míg a volumen kisebbik része (12 millió m3, 178 db) a Magyar Energia Beszerzési Közösség (MEBEK) keretében került meghirdetésre, csoportos tenderek keretében.

Árkonstrukciók

A földgáz energia molekuladíjak meghatározására szolgáló árképletek és árkonstrukciók tekintetében továbbra sem hozott változást a 2016/2017. gázévi ellátási időszakra vonatkozó ajánlatkérési időszak. Ugyanakkor az elkövetkező időszaki szerződéskötési pozíciók lezárására vonatkozóan kiírt tendereztetések esetében merőben más eloszlást mutatnak a konstrukciók, mint a megelőző években, ez a tendencia 2016 Q2-ben is folytatódott. A több éves mélypont körül mozgó nyersolaj jegyzéseknek köszönhetően az idei év első hat hónapjában a korábbi időszakban megszokott fix árak dominanciája most sem változott, és idén majdnem teljes mértékben fix áras konstrukcióval kerültek lezárásra földgáz tendereink, jellemzően HUF és EUR devizákban meghatározva. A versenyeztetett volumennek és az ügyfélprojektek darabszámának közel a 100 százaléka fix árkonstrukció mentén került kiírásra.

Kereskedői aktivitás

Az elmúlt félév során versenypiaci szegmensben átlagosan 6 földgáz energia kereskedő vett részt egy tenderen, átlagosan 26 ajánlatot téve és 60 percig tartott egy aukció.

Közbeszerzési szférában 2016 első hat hónapjában átlagosan 5 földgáz energia kereskedő vett részt egy tenderen, átlagosan 75 ajánlatot téve és 111 percig tartott egy árlejtés.

Piaci aktualitások

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA), csökkentette globális gázkeresleti előrejelzését és jelezte, hogy bár az olajpiacon az utóbbi években látott jelentős túlkínálat után már a kiigazodás szakasza zajlik, a földgáznál már nem ugyanaz a helyzet, itt a túlkínálat lehet, hogy az évtized végéig megmarad. 2015-2021 között a cég szerint a világon a földgáz fogyasztás évente 1,5 százalékkal emelkedhet, és ez csekélyebb növekedési ütem, mint amit a korábbi években prognosztizáltak. 2014-ben még az IEA 2 százalékos éves növekedést mutatott előre 2014 és 2020 között, korábban pedig még 2,5 százalékos növekedéssel számoltak 6 évre előretekintve. A csökkenés fő oka, hogy az USA és Japán gázfelhasználása csökken, a földgáz ugyanis nem nehezen tud versenyezni az energiatermelésben a megújulókkal és az igen olcsó szénnel. Az IEA szerint a globális gázpiac 2018-ig túlkínálatos lehet, a piac kiigazodása pedig egészen 2021-ig elhúzódhat. Ezt részben a cseppfolyósított földgáz (LNG) kapacitások 2021-ig várt jelentős, 45 százalékos bővülése magyarázza. A kapacitásnövekedés 90 százalékban az USA-hoz és Ausztráliához köthető. Ezt a megnövekedett kínálatot a piac feltehetően nem tudja majd felszívni a japán atomreaktorok üzembe állása, az olcsó szén és a versenyképes európai vezetékes földgázellátás miatt. Európában a gázfelhasználás évi 0,3 százalékkal nőhet, hosszú évek csökkenését követően. Az LNG túlkínálat végső felszívó piacaként hagyományosan Európát tartják számon, azonban a piac felvevő ereje korlátozott a versenyképes vezetékes orosz földgáz miatt.

Két év múlva érkezhet Magyarországra – és a térség más országaiba is – földgáz a horvátországi Krk szigeti, úszó cseppfolyósgáz- (LNG) terminálról, ami csökkenthetné az ország orosz gázellátásnak kitett függését. Csakhogy egyelőre magában az elképzelésben is túl sok a nyitott kérdés: a húsz éve megfogant, de az eredetinél mostanra már sokkal szerényebb tervről csak jövőre várható beruházási döntés, egyelőre nem bérelték ki az LNG-t hozó tartályhajót (FRSU) sem, nem történt felmérés a várható keresletre, és az is kérdéses, hogy megéri-e a gázt elszállítani Magyarországig. Mindezek a májusi brüsszeli régiós Duna szemináriumon hangzottak el a Natural Gas Europe tudósítása alapján. Az eseményen Mladen Antunovic, az állami tulajdonú LNG Hrvatska ügyvezető igazgatója arról számolt be, hogy akibérlendő úszó terminál keresése folyamatban van, amelyet öt évre bérelnének ki, további öt évre szóló opcióval. A létesítmény kapacitásaira az LNG Hrvatska először kötelezettségmentes ajánlatokat kérne be: a 2024-ig szóló időszakra évi ötmilliárd köbméterre, a következő 15 évre pedig évi kétmilliárd köbméterre.

Tőzsdei trendek

Az Északi-tengeren bányászott BRENT minőségű nyers kőolaj hordónkénti ára az előző év januári hónapban tapasztalt több éves mélypont után idén az év első hónapjaiban újabb mélypontra süllyedt, majd a második negyedévben már emelkedés tapasztalhatunk. Egy hordó nyers kőolaj árát június végén már 50 USD körüli árszinten jegyezték.

Az MNB hivatalos HUF/USD árfolyama az első negyedévben csökkent 2015 Q4-hez képest, majd 2016 Q2-ben ingadozás következett, június végén pedig – nagyrészt a Brexit hatására – újra emelkedett. Június végén 280 és 285 forint között mozgott az árfolyam.

A képletes földgáz energia árakat jelentős mértékben meghatározó olajszármazék termékek – melyek az 1 százalékos kéntartalmú fűtőolaj (F) és a 0,1 százalékos kéntartalmú gázolaj (G) – kilenc havi átlagárai tovább folytatták a zuhanást az elmúlt időszakban (bár már nem akkora ütemben, mint az előző időszakban), és továbbra is mélyponton vannak. Az idei év második negyedévre (Q1) vonatkozó tényértékek F=198,473 USD/t és G=383,959 USD/t, és 2016 Q3 negyedév tényértékei pedig F=187,008 USD/t és G=362,984 USD. 2016 második negyedévben összességében 20,96 százalék gázárcsökkenés adódik a 2015. negyedik negyedévhez képest, az első negyedévhez képest pedig 5,59 százalék a további csökkenés az idei második negyedévre.

A vegyes kevert képletet és a 100 százalékos spot piaci képletet meghatározó holland nyugati tőzsdei gázár jegyzés, a TTF 2014 januártól meredeken zuhanó trendet mutatott, több éves mélypontját érte el, majd 2014 nyarának végén a trend visszafordult és az év végéig emelkedtek a TTF árak, télre elérve a 20-25 EUR/MWh szintet. 2015 első negyedévében, februárban egy alacsonyabb TTF érték adódott, majd márciusra újra emelkedett.  Ettől az időszaktól konstans meredek csökkenés volt tapasztalható, majd 2016 júniusában fordulópont következett be, és a TTF újra emelkedett, erre a hónapra a havi átlag már meghaladta a 13,00 EUR/MWh-t.

A vegyes kevert képletben szerepet játszó USD/EUR keresztárfolyam 2014 tavaszától kezdődően csökkenő tendenciát mutatott, és ez a tendencia 2015 áprilisáig folytatódott, akkor érte el mélypontját. Utána történt egy kismértékű emelkedés, majd 2015 végén újra egy csekély csökkenés látható. 2016 áprilisáig minimális növekedés mutatkozott, de innentől újra alacsonyabb érték mutatkozik.

Versenypiaci közép- és nagyvállalati szegmens

A közép- és nagyvállalati versenypiaci szegmensbe a legalább 200 000 m3 éves fogyasztási mennyiséggel bíró cégeket soroljuk. A szféra számára a félév több mint 100 db egyedi ügyfélprojektet bonyolítottunk, mely 150 000 000 m3 versenyeztetett mennyiséget jelentett.  A szegmens számára a negyedév folyamán összesen több mint 2 293 000 000 HUF (17,65%) megtakarítást értünk el.

Versenypiaci kisvállalati szegmens

A kisfogyasztói versenypiaci szegmens (200 000 m3 alatt) számára az elmúlt időszakban is elsősorban csoportos tendereket szerveztünk, melyet továbbra is a Magyar Energia Beszerzési Közösség (MEBEK) keretein belül bonyolítunk le. A szegmens számára 2016 H1-ben is több csoportos projektet bonyolítottunk, melyekben közel 180 db ügyfél bízta meg cégünket, közel 12 000 000 m3 mennyiség versenyeztetésével.  Az évben összesen 356 000 000 HUF (25,23%) megtakarítást értünk el a csatlakozók számára.

Közbeszerzési szegmens

Közbeszerzési szegmensben az elmúlt negyedévben mintegy 898 millió forint megtakarítást értünk el 65 ügyfelünk részére az összességében 3,9 milliárd forintos beszerzési értéken, amely átlagosan 22,9%-os megtakarítást jelent. Földgáz energia tekintetében 23 csoportos és egyedi eljárást zártunk le, amelyben 35,4 millió m3-t versenyeztettünk.

A Sourcing Élmény Alapú Közbeszerzést igénybe vevő neves, presztízs értékű intézmények és önkormányzatok száma tovább nőtt ebben az időszakban is.

A 4 csoportos földgáz energia beszerzés sikerei:

  • Szent István Egyetem (felsőoktatás) gesztor, 8 intézmény, 15,73 millió m3,
    Megtakarítás 216 MFt
  • FÖIO – Halom u. (idősek otthonai) gesztor, 8 intézmény, 2,90 millió m3,
    Megtakarítás 10 MFt
  • Üllő Város Önkormányzata (önkormányzati) gesztor, 20 önkormányzat, 7,37 millió m3,
    Megtakarítás 176 MFt
  • Mosonmagyaróvár VÖ (önkormányzati) gesztor, 7 önkormányzat, 2,28 millió m3,
    Megtakarítás 10 MFt

Sourcing „leg”-ek a versenypiaci szegmensből

2016. H1-ben az alábbi „leg”-eket értük el a versenypiaci szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:

  • Legnagyobb megtakarítás:

623 688 445 HUF (25,25%)

  • Legnagyobb versenyeztetett mennyiség:

40 272 200 m3

  • Legnagyobb pályázói létszám egy tenderen:

10 kereskedő

  • Legtöbb ajánlat egy tenderen:

91 ajánlat

  • Leghosszabb aukció:

4 óra 8 perc

 

Sourcing „leg”-ek a közbeszerzési szegmensből

2016. első félévében (H1) az alábbi „leg”-eket értük el a közbeszerzési szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:

  • Legnagyobb megtakarítás:

216 200 000 HUF

  • Legnagyobb versenyeztetett mennyiség:

15 700 000 m3

  • Legnagyobb pályázói létszám egy eljárásban:

6 kereskedő

  • Legtöbb ajánlat egy eljárásban:

159 ajánlat

  • Leghosszabb árlejtés:

3 óra 15 perc