Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Sourcing 2016 Q2 – Villamos energia piaci negyedéves jelentés

A második negyedév lezárásával elkészítettük a 2016. első félévre (H1) vonatkozó villamos energia piaci negyedéves jelentésünket. Az alábbi anyagban bemutatjuk Önöknek a Sourcing Hungary Kft. által a félév során szervezett és lebonyolított villamos energia tenderek releváns statisztikáit, volumen adatait, árait, a piacon megfigyelhető kereskedői aktivitást, továbbá a legfontosabb piaci eseményeket, tőzsdei mozgásokat, trendeket.

 

Bevezető

Az év első fele a korábbi években a földgáz energia beszerzések időszaka volt és a felhasználók viszonylag kis hányada zárta le ezekben a hónapokban az elkövetkező vételezési időszakra vonatkozó villamos energia pozícióit. Ez a „papírforma” – részben a gázév módosulása miatt – megborult az idén, mivel az év elején megfigyelhető villamos energia piaci és tőzsdei mélypontok hatására egy rendkívüli villamos energia beszerzési dömping időszak futott le az év elején. Az árak 2016 Q2-ben továbbra is kedvezően alakultak, így további számos ügyfél bízta meg cégünket a 2017-es és 2018-as ellátási időszakra vonatkozó beszerzéssel.

Volumenelemzés

2016 H1 során cégünk 300 ügyfélnek bonyolított le villamos energia beszerzési projektet, a Sourcing Hungary Kft. által versenypiaci tenderen vagy állami, közbeszerzési eljárásban megversenyeztetett mennyiség pedig meghaladta az 586 615 000 kWh-t (= 586 615 MWh = 586 GWh). A versenypiaci szegmens számára az időszakban szervezett tenderek már több mint 540 000 000 kWh beszerzési volument jelentettek. Az állami, közbeszerzési szféra számára 2016 H1-ben közel 45 000 000 kWh villamos energiát szereztünk be az eljárások során.

Árkonstrukciók

Cégünk, a Sourcing Hungary Kft. 2016. év első hat hónapja során a versenyeztetett villamos energia volumennek több mint 62 százalékát HUF devizában írta ki, és ezzel szemben csak kevesebb, mint 38 százalékban jelentek meg az EUR pénznemű kiírások. Az ügyfélprojektek számának megoszlását tekintve több mint 78 százalékot adtak a HUF tenderek és csak kevesebb, mint 22 százalékot az EUR pénznemű kiírások.

Az árak KÁT tartalmát tekintve a korábbi évekhez képest változások álltak be, az előző időszak tendenciája tovább folytatódott, és a KÁT-ot érintő változások miatt már nem történt KÁT tartalommal kiírt versenyeztetés. Ennek megfelelően, a volumen tekintetében 100 százalék a KÁT tartalom nélkül versenyeztetett villamos energia mennyiség, míg KÁT tartalommal már nem lett kiírva tender.

Kereskedői aktivitás

2016. első hat hónapja folyamán a versenypiaci szegmensben átlagosan 5 villamos energia kereskedő vett részt egy tenderen, 21 ajánlatot téve és átlagosan 46 percig tartott egy aukció.

Közbeszerzési szférában 2016 első felében átlagosan 5 villamos energia kereskedő vett részt egy tenderen, 60 ajánlatot téve és átlagosan 80 percig tartott egy árlejtés.

Piaci aktualitások

Változás történik a hatályos VET (2007. évi LXXXVI. törvény a villamos energiáról) valamint az energetikai tárgyú törvények módosításáról szóló 2011. évi XXIX. törvény módosításában. A VET Értelmező rendelkezéseiben a megújuló energiaforrások pontosításra kerültek. A hulladéklerakóból, illetve szennyvízkezelő létesítményből származó valamint szerves anyagokból előállított éghető gázból nyert energiák a biogáz kategóriába tartoznak. A VET 3. –a kiegészült a 75. 76. és 77 ponttal. Kimondja, hogy a kötelező átvételi ár feltételeivel megegyezően megjelenik a Prémim típusú támogatási rendszer, mely támogatásában a pályázat útján részesülhetnek a megújuló energiát termelők. A támogatást kizárólag a meglévő és új termelő egységek kapacitásának bővítésére, létesítésre valamint biomassza vagy biogáz felhasználásával történő villamosenergia-termelés fenntartásának ösztönzésére használhatnak fel. A támogatás felhasználását a MAVIR Zrt., mint villamos energia irányítási rendszerért felelős valamint a Magyar Energetikai Közmű- Szabályozási Hivatal ellenőrzi.

Kereskedői változás is várható a közeljövőben, hiszen újabb arab milliárdos család kezdene Magyarországon villamosenergia-brókerségbe. Itteni vállalkozásuk, a GECX Kft. egy olyan csoport tagja, amely az energia-, a pénz- és az árupiacokon is globális szereplővé szeretne válni. Cégbírósági bejegyzése alapján a GECX Group Hungary Kft. a villamos energia szállításával és elosztásával is foglalkozna. A cég nagyon fiatal, még nem szerepel engedélyesként a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal honlapján. Az új társaság közvetlen tulajdonosa a genfi GECX (Global Energy & Commodities Exchange) Group Hoding SA, amelynek Csehországban, Görögországban, az Egyesült Királyságban, Olaszországban és Dubajban vannak irodái. Célja, hogy világviszonylatban is vezető áru- és pénzpiaci brórekcégévé váljon. Európa mellett a Közel-Keleten kínálja szolgáltatásait egyre bővülő ügyfélkörének.

Tőzsdei trendek

A villamos energia végfelhasználói árakat nagymértékben meghatározó tőzsdei jegyzésárakat tekintve, a budapesti tőzsdén, a HUPX-en (Hungarian Power Exchange) az elkövetkező időszakokra vonatkozó határidős jegyzések év elején jelentősen zuhantak, és tartósan több éves mélypont körül alakultak 2016 Q1-ben, tehát kimagaslóan kedvezőek voltak a feltételek a következő időszakok energia beszerzési pozícióinak zárásához. 2016 második negyedévében felfelé indultak meg az árak, de továbbra is alacsonyabbak az előző évekhez képest.

Ugyanezen termékek a német tőzsdén, az EEX-en (European Energy Exchange) az elkövetkező két évre vonatkozó határidős zsinór árak 2016 márciusig tovább folytatták a 2015. harmadik negyedévében megindult csökkenési folyamatot. 2016. január hónaptól áprilisig mélypont körül mozogtak, majd Q2-ben itt is egy emelkedési tendencia látszódik.

Versenypiaci közép- és nagyvállalati szegmens

A közép- és nagyvállalati versenypiaci szegmensbe a legalább 500 000 kWh éves fogyasztási mennyiséggel bíró cégeket soroljuk. A szféra számára a félév során 150 db egyedi ügyfél projektet bonyolítottunk, mely több mint 555 000 000 kWh mennyiséget jelentett.  A szegmens számára az időszakban összesen már 905 000 000 HUF (14,61%) feletti megtakarítást értünk el.

Versenypiaci kisvállalati szegmens

A kisfogyasztói versenypiaci szegmens (500 000 kWh alatt) számára az elmúlt időszakban is szerveztünk csoportos tendereket, továbbra is a Magyar Energia Beszerzési Közösség (MEBEK) keretein belül. A szegmens számára az év végéig több MEBEK csoportos projektet is lebonyolítottunk, melyekben már 150 ügyfél bízta meg cégünket, és ez 30 200 000 kWh-t meghaladó mennyiséget jelentett.  Az első félévben összesen több mint 48 000 000 HUF (29,09%) megtakarítást értünk el ezekkel a csoportokkal.

Közbeszerzési szegmens

Közbeszerzési szegmensben az elmúlt negyedévben villamos energia tekintetében mintegy 347,5 millió forint megtakarítást értünk el ügyfeleinknek az összességében 872 millió forintos beszerzési értéken, amely átlagosan 39,8%-os megtakarítást jelent a mintegy 41,8 millió KWh fogyasztási mennyiségen.

A Sourcing Élmény Alapú Közbeszerzést igénybe vevő neves, presztízs értékű intézmények és önkormányzatok száma tovább nőtt ebben az időszakban is.

Kiemelt siker a Magyar Államkincstár számára lebonyolított villamos energia közbeszerzési eljárás, hiszen a fogyasztási mennyiség meghaladta a 24,4 Gwh-t és az elért megtakarítás is jelentős.

Sourcing „leg”-ek a versenypiaci szegmensből

2016. H1-ben az alábbi „leg”-eket értük el a versenypiaci szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:

  • Legnagyobb megtakarítás:

197 800 000 HUF (12,29%)

  • Legnagyobb versenyeztetett mennyiség:

115 000 000 kWh

  • Legnagyobb pályázói létszám egy tenderen:

11 kereskedő

  • Legtöbb ajánlat egy tenderen:

59 ajánlat

  • Leghosszabb aukció:

1 óra 59 perc

 

Sourcing „leg”-ek a közbeszerzési szegmensből

2016. H1-ben az alábbi „leg”-eket értük el a közbeszerzési szegmensben, melyekre büszkék vagyunk:

  • Legnagyobb megtakarítás:

232 200 000 HUF

  • Legnagyobb versenyeztetett mennyiség:

24 500 000 kWh

  • Legnagyobb pályázói létszám egy eljárásban:

8 kereskedő

  • Legtöbb ajánlat egy eljárásban:

114 ajánlat

  • Leghosszabb árlejtés:

3 óra 20 perc