Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Újabb működési problémák az EMFESZ Kft. körül

Ahogyan arról az elmúlt hetekben a médiából is értesülni lehetett, az ország egyik legnagyobb gázszolgáltatója az Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. (a továbbiakban: EMFESZ Kft.) újra likviditási nehézségekből adódó működési problémákkal küzd, melynek eredményeképpen már a cég gázszolgáltatói működését lehetővé tevő – Magyar Energia Hivatal (a továbbiakban: MEH) által kiadott – kereskedelmi engedélye is veszélybe került.

Az elmúlt év utolsó heteiben lehetett először arról olvasni, hogy az EMFESZ Kft. újra a csőd szélére kerülhet, mivel néhány nagyfogyasztó a szolgáltatóval szemben fennálló milliárdos nagyságrendű tartozásait görgeti maga előtt. Ebből adódóan a szolgáltatónál forgótőke hiány jelentkezett, melynek eredményeképpen az EMFESZ-nek is több százmilliós tartozásai keletkeztek az E.ON csoporthoz tartozó, vezetékes szállítói infrastruktúrát üzemeltető illetve számára gázt beszállító partnercégeivel szemben, ugyanakkor milliárdos összeget követel rajta egy másik partnere, a Keler Zrt. is. Az EMFESZ Kft. milliárdos kintlévőségei következtében fizetésképtelenné válthat, így előfordulhat, hogy a Magyar Energia Hivatal visszavonja a gázkereskedelmi tevékenység végzéséhez szükséges engedélyét.

A gázszolgáltató szerint 3 milliárdos összeggel tartoznak neki egyazon üzletember tulajdonához köthető cégek, a Dunacent Kft., az ENERGOTT Kft., az Alfa-Nova Kft. illetve a Szegedi Hőszolgáltató Kft. Az EMFESZ közlése szerint azonnali hatállyal érvénybe léptettek valamennyi polgári- és egyéb jogi eszközt annak érdekében, hogy a fennálló jogos követeléseket érvényesíteni tudják. Az EMFESZ álláspontja alapján a társaságok, amelyek Szekszárd, Szolnok, Szeged, Székesfehérvár, Dunaújváros, Tatabánya és Győr távhőszolgáltatásait biztosítják, súlyos szerződésszegő és rosszhiszemű magatartásukkal megnehezítik az EMFESZ gázvásárlási szerződéseinek hosszabb távú előfinanszírozását. Mivel a rendezetlen fogyasztói számlák miatt az EMFESZ-nek is jelentős tartozásai halmozódtak fel néhány stratégia partnercégével szemben, így a már említett hét nagyvárosban több, a fűtőművet üzemeltető cég felszámolási eljárásának megindítását kezdeményezte az EMFESZ Kft.

Egyes források tudni vélik, hogy a tavaly nyár óta működő, egyfajta gáztőzsdének is megfelelő, speciális gáztermékek kereskedelmével is foglalkozó, Napi Földgáz- és Kapacitáskereskedelmi Piac (NFKP) vevői és eladói közötti elszámolást végző Keler Zrt. tőzsdei elszámolóháznál 2,2 milliárdos fizetési kötelezettsége keletkezett a gázszolgáltatónak, melynek nem teljesítése következtében az EMFESZ-t már kizárták az NFKP kereskedési rendszeréből. Az elszámolóház történetében kiugrónak számító 2,2 milliárdos adósság rendezésére először a Keler Zrt-nél az EMFESZ által elhelyezett saját biztonsági alapok teljes lehívásával jutottak 1,1 milliárdos összeghez, majd másik 1,1 milliárdot pedig egy másik, a többi kereskedő által, közösen feltöltött biztonsági kasszából vettek ki. Szakértők tudni vélik, hogy az EMFESZ Kft. Keler Zrt-vel szembeni tartozása ún. kiegyenlítő gáz vásárlásából származott, ami a fogyasztók folyamatos ellátáshoz kellett, mivel a fő beszállítói az E.ON és a MOL már nem adtak el neki gázt, csak előrefizetéssel, amit pedig már nem tudott megfinanszírozni az EMFESZ.

Az E.ON azonban nem csak beszállítója az EMFESZ-nek, hanem bizonyos az EMFESZ által gázzal ellátott körzetekben az ellátáshoz használt vezetékrendszer üzemeltetője is. Azon túl, hogy az E.ON – mint beszállító – már nem szolgálja ki gázzal az EMFESZ-t, az infrastruktúra használatból adódóan százmilliós összeggel tartozik felé az EMFESZ, melynek következtében az E.ON már azzal fenyeget, hogy néhány érintett körzetben felmondja az EMFESZ-szel fennálló szerződéseit, ellehetetlenítve ezzel a tárgyalt területek EMFESZ által történő gázellátását.

A kialakult helyzetről az EMFESZ tájékoztatta a Magyar Energia Hivatalt, illetve a tavalyi év utolsó hetében – a miniszterelnöknek címzett levél formájában – egy miniszterelnöki megbízott kinevezését kérték, a helyzet rövidtávú megoldásához illetve hosszabb távú stabilizálásához.

Amennyiben az EMFESZ kereskedelmi engedélye felfüggesztésre kerül, úgy a cég a felfüggesztés kezdetétől számított legfeljebb 60 napig jogosult tevékenysége teljes visszaállításához szükséges pénzügyi és technikai feltételek MEH irányába történő igazolásának benyújtására.

Az EMFESZ Kft. a térség első lakossági ügyfeleket is ellátó szabadpiaci gázkereskedője, mely jelenleg kedvezményes áron földgázzal. A legfontosabb kérdés természetesen az, hogy mi történik az EMFESZ által földgázzal ellátott több százezer ügyféllel, abban az esetben, ha nem tudják megoldani a kialakult helyzetet, a pénzügyi rések nem kerülnek áthidalásra és lehetetlenné válik a társaság további gázszolgáltatói tevékenysége. 300.000 lakossági, 300 önkormányzati, 1.100 intézményi fogyasztót, 6.000 kis- és középvállalkozást és több száz ipari céget lát el.