Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Mi történik, ha ellehetetlenül egy engedélyes gázkereskedő tevékenysége?

Vészforgatókönyv és törvényi szabályozás, ellátás biztosítása vészhelyzet esetén


Az Emfesz Kft. körül kibontakozott hírek hatására, ismét napirendre kerültek ellátási bizonytalanságok, hiszen energiapiacon egy kereskedő ellehetetlenülésére még nem volt példa, így nincs gyakorlat. Az elmúlt hetekben számos megkeresést kaptunk a témával kapcsolatban.

A fogyasztókban joggal merülnek fel kérdések. Mi történik, ha, ellehetlenül egy engedélyes gázkereskedő tevékenysége? Ki biztosítja az ellátást? Milyen árszinten kapunk gázt? A Fogyasztók egy része homokba dugja a fejét, majd megoldódik jelszóval, a másik része tudatosan felkészül, hogy szükség esetén reagáljon a krízis körülményekre. Az utóbbi hozzáállással jelentős megtakarításokat érhetünk el, irányított cselekvésekkel.


Ha egy gázkereskedő pénzügyi vagy egyéb problémái miatt nem tudná tevékenységét tovább folytatni, engedélyét a MEH felfüggeszti, ugyanakkor a jelenleg hatályos jogi szabályozás (48/2010. (II. 26.) Korm. Rendelet) értelmében nem maradhat senki sem földgáz ellátás nélkül, mivel a fogyasztók bármilyen zavar nélküli ellátására szinte azonnal más alternatív kereskedők kerülnek kijelölésre, akik biztosítják az ellátást. A válságfolyamat lebonyolítása a MEH feladata, az engedély felfüggesztése az érintett kereskedő és ügyfelei közötti kereskedelmi szerződések azonnali megszűnését jelenti. A kereskedő engedélyének felfüggesztése 90 napra szól. A gázkereskedői engedély felfüggesztése esetében, a kereskedő ellehetetlenülése esetén az új szolgáltatók kijelöléséi folyamata során két fogyasztói csoportot kell elkülöníteni. Az egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználók (20m3/h alatti teljesítménnyel rendelkező vállalati fogyasztók, lakossági fogyasztók, távhő szolgáltatók) csoportját és a szabad piaci felhasználók (20 m3/h lekötött teljesítmény felett) csoportját. A jogszabály külön, egymástól eltérő eljárási rendet ír elő a megkülönböztetett két fogyasztói szegmensre.


Egyetemes szolgáltatásra jogosultak ellátása


A 20 m3/h alatti lekötött teljesítménnyel rendelkező fogyasztók (elsősorban lakosság) ellátására a felfüggesztő határozat közzététele után 48 órán belül kell ajánlatot tenniük az engedéllyel rendelkező kereskedőknek, a korm. rendelet alapján meghatározva azt, hogy milyen mértékben, mennyi időn belül, milyen feltételekkel és mely forráspontról tudja ellátni meghatározott ellátási területén lévő, egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználókat. Ezen időtartamon belül az egyetemes szolgáltatónak lehetősége van az engedélyében meghatározott szolgáltatási területen kívül eső fogyasztási helyekkel rendelkező egyetemes szolgáltatásra jogosult fogyasztók ellátására is ajánlatot tenni. A beérkezett ajánlatokat mérlegelve a MEH jelöl ki az egyetemes szolgáltatásra jogosultak ellátására elsősorban az egyetemes szolgáltatói engedéllyel rendelkező kereskedők közül.



„… az egyetemes szolgáltatásra jogosult felhasználók ellátása tekintetében - a GET 41. § (2) bekezdésének megfelelően elsősorban az egyetemes szolgáltatói engedéllyel rendelkező -földgázkereskedők ajánlatai közül választja ki a kedvezőbbet…” – 48/2010. (II. 26.) Korm. rendelet, 15. § (2) a)


A távleolvasással nem rendelkező fogyasztási helyek mérőórái a felfüggesztést követő maximum 30 napon belül leolvasásra kell, hogy kerüljenek. A kijelölésekkel újonnan létrejött jogviszonyok időtartama maximálisan 90 nap. Az egyetemes szolgáltatásra jogosultak (pl Emfesz esetében 300.000 lakossági fogyasztó) amennyiben nem érkezik kedvezőbb ajánlat, úgy végső menedékesként visszakerülnek az egyetemes szolgáltatójukhoz (a területileg illetékes elosztójukhoz), ami áremelkedést eredményezhet az jelenlegi egyetemes szolgáltatáshoz biztosított kedvezményes konstrukció elveszítése miatt (pl. az EMFESZ Kft. 8%-os diszkontot nyújt az ügyfeleinek az egyetemes szolgáltatói árakhoz képest). 


Szabad piaci fogyasztók ellátása


A 20 m3/h feletti lekötött teljesítményű fogyasztási helyekkel rendelkező felhasználók esetében szintén a MEH jelöl ki új kereskedőt, aki majd ellátja a felhasználót. A felhasználónak a kijelölést követő 5 nap áll rendelkezésre az ellátást biztosító kereskedő helyett valamely másik kereskedő kiválasztására. Amennyiben ezt nem teszi meg, úgy automatikusan a MEH által kijelölt kereskedővel kerül kereskedelmi jogviszonyba.



„Az egyetemes szolgáltatásra nem jogosult felhasználó jogosult a 17. § (2) bekezdés b) pontja alapján létrejött szerződést a kijelölés kezdetétől számított ötödik gáznap 12 óráig telefaxon beérkezett, és a kijelölt földgáz-kereskedelmi engedélyes által telefaxon visszaigazolt 10 napos rendkívüli felmondási idővel felmondani a kijelölt földgáz-kereskedelmi engedélyesnél.” – 48/2010. (II. 26.) Korm. rendelet, 22. § (1)


Milyen áron kapjuk a gázt?


A fogyasztók zavartalan ellátásának biztonságával szemben az viszont már komoly problémát vethet fel, hogy az újonnan kijelölt kereskedők milyen fogyasztói árakon fogják ellátni a korábbi bedőlt kereskedő ügyfeleit, hiszen a gázszolgáltató ellehetetlenülését szabályzó, fentebb említett kormányrendelet az árak kérdésére részletesen nem tér ki, hanem alapvetően a bedőlt kereskedő ügyfeleinek minél gyorsabb és biztonságosabb ellátását célozza. A hivatal által kijelölt kereskedő által biztosított konstrukció, árazási bizonytalanságok miatt, jelentős költségeket spórolhatunk gyors reagálással, piaci szondázásával, irányított ajánlatkéréssel.


Mit cselekedjünk?


Javaslatunk az EMFESZ 20 m3/h feletti lekötött teljesítményű Fogyasztói számára


Készüljenek fel előre, hogy ha szükséges gyorsan cselekedni legyenek képesesek, hiszen egy esetleges krízis helyzet esetén mindösszesen 5 nap áll rendelkezésre hogy irányítottan válasszanak kereskedőt. Amennyiben a krízis nem alakul ki, úgy nem szükséges cselekedni, ellenkező esetben az alábbi feladatokat szükséges elvégezni:



  • Fogyasztási adatok összegyűjtése

  • Feltételek meghatározása

  • Potenciális kereskedői kör meghatározása

  • Ajánlatkérés, tender lebonyolítása

  • Ajánlatok értékelése, összehasonlítása

  • Döntés, kereskedő választás, ajánlat elfogadás

  • MEH által kijelölt energiakereskedővel létrejött jogviszony felmondása, új kereskedő megjelölése

A fentieknek megfelelően célszerű előre elkészíteni egy ajánlati felhívást és felmondást. Kritikus pont lehet a felmondás, hiszen mind formailag, mind tartalmilag megfelelő formátumban szükséges elkészíteni, ellenkező esetben gyakorlatunk szerint nem fogadják el a kereskedők (pl. hibás POD azonosító, elírt fogyasztási hely, hibás címzési cím, 1 napos postai késés stb.)


Az esetlegesen felmerülő kérdések, villám ajánlatkérés, kereskedőváltás folyamatának támogatásában cégünk szakértői készséggel állnak rendelkezésre.