Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Vége a magyar gázálomnak - Elbukott a Nabucco

Az OMV bejelentette, hogy az azeri Shah Deniz II. konzorcium nem a Nabucco West projektet választotta az általa Európának felkínált évi 10 milliárd köbméter földgáz szállítására - olvasható az osztrák olajtársaság közleményében. A Nabucco helyett a Dél-Olaszországot célzó TAP vezeték épülhet meg, Kelet-Közép-Európa forrásdiverzifikációs törekvései számára nagy csapás a döntés. Az OMV lezártnak tekinti a Nabucco ügyét.

Az OMV közleményben tudatta, hogy az azeri Shah Deniz konzorcium nem a Nabucco West gázvezetéket választotta a korábban Európa számára felkínált évi 10 milliárd köbméter azeri földgáz szállítására. A táraság hozzáteszi, hogy tudomásul veszik a konzorcium döntését, de hozzáteszik, hogy a Nabucco West a szállítási tender minden pontjának megfelelt.

Később az OMV vezérigazgatója a Reuters-nek nyilatkozva elmondta, hogy a Shah Deniz a döntését azzal Magyarázta, hogy a TAP vonalán magasabb a gázár. Gerhard Roiss ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy szerinte kérdéses, hogy a komoly gazdasági gondokkal küszködő Görögországban, illetve a számos betáplálási ponttal rendelkező Olaszországban magasabb gázárakat lehet elérni. Nem lehetetlen, hogy ezzel az indokkal csak egy politikai döntést akartak elfedni - tette hozzá.

A cégvezető elmondása szerint az OMV a Shah Deniz mostani döntésével lezártnak tekinti a Nabucco ügyét.

Azerbajdzsán közel három éve jelentette be, hogy az évtized második felétől az európai piac számára kész évi 10 milliárd köbméter földgázt szállítani a jelentős készletekkel bíró Shah Deniz gázmező második fejlesztési üteméből. A tervek szerint a Shah Deniz II. évente 16 milliárd köbméter földgázt hozna a felszínre, amelyből az európai szállítások mellett fennmaradó 6 milliárd köbmétert Törökország vásárolná meg. A fejlesztést végző konzorciumban az operátori feladatokat a brit BP látja el, a projektben még érdekeltséggel bír a norvég Statoil, az azeri Socar, a francia Total, az orosz Lukoil, az Iráni Nemzeti olajtársaság és egy török olajcég is.

Az elmúlt félévben már csak két projekt volt versenyben az új gázforrás Európába történő becsatolására. Az egyik, a kelet-közép-európai gázellátás szempontjából kiemelten fontos Nabucco West, amely a török-bolgár határról Bulgárián, Románián és Magyarországon keresztül az osztrák Baumgarten városa melletti gázközpontot célozta. A projekt tulajdonosai az osztrák OMV, a magyar FGSZ Zrt. (MOL-csoport), a román Transgaz, a bolgár BEH és a török Botas. A Nabucco-konzorciumból nemrég kilépő német RWE helyét a francia GDF-Seuz tervezte átvenni.

A másik vezeték a Dél-Olaszországot célzó TAP vezeték, ami Görögországon és Albánián keresztül érné el a csizma déli végét. Utóbbi, és egyúttal győztes projekt részvényesei között megtalálható a svájci Axpo csoport, a norvég Statoil és a német E.ON. Korábban mind a Nabucco, mind a TAP tulajdonosai megegyeztek a Shah Deniz tulajdonosaival, hogy azok részesedést vásárolhatnak a megépülő projektből.