Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Az energiapiacok sem festenek derűs jövőt számunkra

Az elmúlt hetek történései, az európai és amerikai adósságproblémák, a kockázatkerülés erősödése és a világgazdaság lassulásától való felélem az európai energiapiacot sem hagyta nyom nélkül. Habár az egyes termékek ára korántsem esett oly mértékben, mint a különböző részvényindexek az elmúlt pár napban, számos európai energiapiaci termék esetében megfigyelhetők a jövőre vonatkozó kedvezőtlen várakozások beárazása. A gazdaság lassulásától való félelem leginkább az európai CO2-kvóták ármozogásán volt megfigyelhető, azonban a német árampiaci határidős termékei esetében is árcsökkenés volt megfigyelhető az elmúlt időszakban.

A gazdasági lassulástól való félelem leginkább az európai kibocsátás-kereskedelmi rendszerben (EU ETS) forgó EUA kvóták áralakulásában figyelhető meg. Az EU ETS ernyője alá kizárólag ipari és erőművi egységek tartoznak, vagyis a kvóták áralakulása jól tükrözi a termelési szektor várakozásait. Az elmúlt időszakban jelentős esés volt megfigyelhető e kibocsátási jogok árában. Az amerikai adósságplafon-problémák rendezését megelőző időszakban szokatlanul erős korreláció volt megfigyelhető az EUA-k és EUR/USD változása között, míg az elmúlt héten az EUR/CHF esetében volt szokatlanul erős az együttmozgás.

Az EUA-k esése egyértelműen arra utal, hogy az EU ETS-ben érintettek kedvezőtlen makrogazdasági folyamatokra, és a gazdasági növekedés lassulására számítanak. A termelés csökkenésével ugyanis értelemszerűen visszaesik a károsanyag-kibocsátás, aminek következményeként kevesebb kvótára van szüksége a piaci szereplőknek. Tekintettel arra, hogy fix mennyiségű kvóta áll a piac kínálati oldalán, az alacsonyabb keresleti várakozások a kvótaárak jelentős eséséhez vezetett, ami már a 2008/2009-es válság utáni jellemző szinteket mutatja.

Az EUA-kvóta árának alakulása a BlueNext karbontőzsdén

Habár az elektromos áram spot piacának áralakulását számos tényező befolyásolja, így adott esetben egy szeles vagy egy szokatlanul forró időszak is komoly áringadozásokat okozhat, megfigyelhető egy csökkenő ártrend az irányadó német/osztrák másnapi zsinórterméknél (0-24 órára szóló termék) is az elmúlt időszakban.

Másnapi zsinór jegyzésárak alakulása hétköznaponként (német/osztrák)

Márciusban a japán nukleáris balesetet követően a német kormány az ország atomerőműveinek gyorsított bezárását lebegtette meg, ami automatikusan a határidős termékek jelentős áremelkedéséhez vezetett. A német kormány ezt követően június és július fordulóján döntést is hozott a kérdésben, ami által a nukleáris kapacitások kivezetése kalkulálhatóvá vált: 2022-ig az ország összes reaktora leáll majd. Ezt követően egy korrekciót követően inkább oldalazás volt megfigyelhető az EEX árambörzén, azonban július vége óta ismét csökkenő trend indult meg a 2012-es, 2013-as és 2014-es szállításra vonatkozó termékek esetében. Tekintettel arra, hogy a piacra lépő új kapacitások jelentős része a következő években vagy földgáz-tüzelésű vagy megújuló lesz, és ezáltal a termelési oldalon nem lehet számolni kedvezőbb áru árammal, a visszaesés vélhetően ebben az esetben is az alacsonyabb kereslettel kapcsolatos várakozásokat tükrözi.

A 2012-re, 2013-ra és 2014-re szóló éves német/osztrák zsinórtermék jegyzésárainak alakulása (EUR/MW)