Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Drasztikusan emelkedő olajárak

Az észak-afrikai zavargások hatására rohamos tempójú és drasztikus mértékű olajár emelkedés indult el a világpiacon. Március első hetében 2 éves csúcson jegyezték a kőolaj világpiaci árát. A nyersolaj árak ilyen mértékű emelkedése jelentős hatással van egyéb energiahordozók, így például a földgáz és az üzemanyag áraira is, melyek így szintén nagy magasságokba emelkednek.

Ahogyan arról már a médiából és számos egyéb forrásból is értesülni lehetett, az Egyiptomban és Líbiában kialakult politikai zavargások azonnal jelentős hatást gyakoroltak az egész világgazdaságra. Mivel Egyiptom és Líbia is jelentős mennyiségű nyersolaj kitermelésének a helyszíne, így elsőként a kőolaj világpiaci jegyzésárai reagáltak a kialakult krízis helyzetekre. A kőolaj jegyzési árai március első hetében 2 éve nem látott csúcsra szöktek fel, így például a földközi-tengeren kitermelt „Brent” féle olaj hordónkénti jegyzési ára a 120 dollárt súrolta, míg a tavalyi év végén, decemberben 90 dolláros szinten járt.

A 2008 év közepi csúcsot követő 2009 év eleji mélypont óta folyamatosan emelkedő ártrend figyelhető meg a kőolaj jegyzési áraiban, melyet az alábbi grafikon mutat.

 

 „Brent” minőségű kőolaj északi-tengeri határidős jegyzési árai, 3 éves időszakra, forrás: stooq.com

A folyamatosan emelkedő kőolaj jegyzési árak egyik jelentős következménye a földgáz energia árának emelkedése, illetve a beszerzési stratégiában kialakuló bizonytalanság, nehéz döntési helyzet. Mivel a klasszikus képletes árformulával (Pn = Po * (0,5*F/Fo) + (0,5*G/Go)) számolt negyedéves árakat kőolaj származékok, vagyis a 0,1%-os kéntartalmú fűtőolaj (F) és az 1%-os kéntartalmú gázolaj (G) világpiaci jegyzési árainak tárgynegyedévet megelőző 9 hónapos átlagai mozgatják a szerződéses időszak során.

A jelenleg kialakult magas spot árak miatt a határidős (forward) árak is az egekbe szöktek, így a következő időszakra (2011-2012 gázév) jelenleg nem feltétlenül javasolt a földgáz energia fix áron való lekötése. Ennek oka, hogy a kereskedők most kiadott ajánlatai a jelenlegi piaci helyzetet tükrözik, így az átmenetileg magas olajárak következtében könnyen „bebetonozhatjuk” egy magasabb árszinten a földgáz költségünket. Míg a tavalyi év hasonló időszakában 72-77 Ft/m3 árakat is el lehetett érni, most 95-100 Ft/m3 molekulaárszintekkel kell kalkulálni, mely nagyságrendileg 25%-os áremelkedést jelent.

Amennyiben a zavargások véget érnek, az olajárak korrekciója, illetve csökkenése várható. A beszerzési stratégiában kialakuló bizonytalanságot az okozhatja, hogy amennyiben az elkövetkező időszakra újra alacsonyabb olajárakat várunk, akkor a képletes árformulák indokoltak, mivel azok – az F és G értékek 9 hónapos átlagai miatt fáziskéséssel – lekövetik a világpiaci árak változásait. Így ha csökkennek az olajárak, a földgáz költségek is csökkeni fognak. Ugyanakkor, ha további olajár emelkedésre és tartósan magas világpiaci árakra számítunk, akkor fix áras konstrukció leszerződése mégis lehet indokolt.

Hordónkénti 100 valamit 120 dolláros olajárszinteken prognosztizált földgáz energia molekulaár változásokat mutat az alábbi diagram. Po=9,6 USD/GJ benchmark árszinten, valamint Fo=399,545 USD/t és Go=547,970 USD/t referenciaértékek mellett, 200 HUF/USD stratégia árfolyamon és 34,00 MJ/m3 fűtőértékkel számítva.

 

Földgáz molekulaárának változása 2010 Q2 – 2012 Q2 időszakban, Ft/m3

A diagramról leolvasható, hogy amennyiben barrelenkénti 100 dolláros árszinthez indexált fűtőolaj és gázolaj prognózissal számolunk, akkor a jelenlegi 2011 Q1 időszakhoz képest nagyságrendileg 20%-os, azaz majdnem 15 Ft/m3-es áremelkedés várható a következő gázév végéig (2012 Q2). Ugyanakkor, ha 120 dolláros szinthez indexáljuk a prognózist, akkor a gázköltség nagyságrendileg 40%-os, vagyis több mint 30 Ft/m3-es emelkedésére kell számítanunk.

A drasztikus mértékben emelkedő kőolaj árak szintén jelentős mértékű üzemanyag áremelkedést is magukkal hoztak. Így hazánkban újabb történelmi csúcsot értek el a kutaknál fizetendő üzemanyag árak. Mivel a nagykereskedést végző MOL folyamatosan emelte mind a 95-ös benzin mind pedig a gázolaj árát, így a literenkénti 400 forintos szint közelében árusítják a töltőállomások az üzemanyagot. Ugyanakkor az egyes kutaknál akár 20-30 forintos árkülönbség is tapasztalható. Elemzők szerint, amennyiben a bizonytalan politikai helyzetek miatt tovább emelkedik a kőolaj ára, illetve gyengül a forint a dollárhoz képest, akkor akár 1-2 héten belül átléphetik az árak a 400 forintos lélektani határt.

A Magyar Ásványolaj Szövetség adatai alapján, 2011 elejére, 2 év alatt mintegy 21%-kal csökkent hazánkban az üzemanyag fogyasztás, 2009 hasonló időszaki statisztikáihoz képest.