Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Hatósági áras lesz a távhő

A parlament által elfogadásra került azon törvényjavaslat, mely lehetővé teszi a távhőszolgáltatói árak megállapításának miniszteri hatáskörbe való rendelését. A jövőben az energiaügyekért is felelős Nemzeti Fejlesztési Miniszter lesz jogosult a távhőárak megállapításáért és kihirdetéséért.

Az Országgyűlés számottevő többséggel (231 igen és 71 nem szavazattal) fogadta el a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium T/1941 sz. törvény-előterjesztését és a kapcsolódó módosító indítványokat, lehetővé téve ezzel a távhőszolgáltatások hatósági árszabását. A döntésről a harmadik Európai Uniós energiacsomag egyik fontos részeként – a Széll Kálmán Tervben is megfogalmazott, a rezsikiadásokkal kapcsolatos elképzelésekkel összhangban – egy, a törvénytervezethez benyújtott és elfogadott bizottsági módosító javaslat rendelkezik.

A törvény passzusa április 15-én lép hatályba, hatósági árassá téve a távhő díjakat. Az új elképzelés szerint, amíg a Nemzeti Fejlesztési Miniszter nem alkotja meg első rendeletét a hatósági árak mértékéről, addig a március 31-én alkalmazott árak szintjén fagyasztják be a felhasználói távhő díjakat.

Az árszabás megállapításának és kihirdetésének mechanizmusa a villamos- és gázenergia egyetemes szolgáltatói árszabásához hasonlóan fog történni. A Magyar Energia Hivatal (MEH) megküldi a miniszter számára az árak megállapításával és azok változtatásával kapcsolatos javaslatait, minden év augusztus 31-ig. Ugyanakkor a hatósági árak megállapítására a miniszter a MEH állásfoglalása nélkül is jogosult. Az árak szerkezetének és mértékének megállapításakor rendelkezni kell arról, hogy azok mikortól lépnek hatályba. A rendelkezésnek visszamenőleges hatálya nem lehet. Az újrafogalmazott elképzelés szerint a miniszter a távhőszolgáltatóknak értékesített távhő árak, valamint a lakossági felhasználóknak és a külön kezelt intézményeknek (pl.: önkormányzatok) nyújtott távhőszolgáltatási díjak (fűtés és használati melegvíz) szerkezetét és mértékét állapítja meg, a MEH javaslatainak figyelembe vételével.

Az új javaslat szerint a MEH hatásköre bővül a távhőszolgáltatók működési engedélyeinek kiadásával valamint azok felügyeletével. További módosulás, hogy a MEH a jövőben minden távhőtermelőnek adhat ki engedélyt, nem csak azoknak, amelyek hőenergiát kapcsolt villamos energia mellett termelnek.

A távhő hatósági árassá tétele ellen az elmúlt időszakban több önkormányzat és szakmai távhős képviselet részéről is szót emeltek. A Magyar Távhőszolgáltatók Szövetsége szerint a döntés több százmilliós veszteségeket is jelenthet az érintett cégek és szolgáltatók számára. A helyi távhőszolgáltatókban sok esetben tulajdonos önkormányzatok is jelentős bevételektől eshetnek el az árak befagyasztása kapcsán. Szélsőséges vélemények szerint akár katasztrofális következményekkel és több cég akár azonnali bedőlésével is járhat a hatósági áras távhő.

Hazánkban 93 településen, közel 650 ezer háztartásban működő távhőszolgáltatást érint a változás. A módosítások fő célja az ellátásbiztonság növelése a fogyasztók érdekeit szolgálva és csökkentve kiszolgáltatottságukat.