Keresés űrlap

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Emelkedő villamos energia árak

Április elseje óta az árak 15%-ot emelkedtek, amely trend szakemberek szerint tovább folytatódhat, hiszen az olajtermék és más energiahordozók árai is jelentősen emelkedtek. Az árak április elseje óta folyamatosan emelkednek, amely trendfordulót jelenthet. A március végi mélyponthoz képest az árak a kereskedői ajánlatokban  1,0 - 1,5 Ft/kWh mértékkel magasabbak. Az elmúlt esztendőben tapasztalható tartósan alacsony árak hátterében a világpiacon jelentkező recesszió, a kereslet csökkenés állt, amely a rendelkezésre álló termelői kapacitások változatlansága mellett csökkenő árakat eredményezett.


A fogyasztók villamos energia szükségletének kielégítését jelenleg az atom-, szél- és vízierőművek lefedik, így az olajárak és a gázárak emelkedése még nem gyűrűzött be a villamos energia árakba. A vállalati termelés, úgy a villamos energia szükségletek emelkedésének kielégítéséhez már a drágább gázüzemű erőművek bekapcsolása lehet szükség, ami a villamos energia árak gyors emelkedését jelentheti. A villamos energia árak 2009. május hónapjától folyamatosan csökkentek ez év március végéig.


Az első negyedévben a lipcsei tőzsdén 45-48 EUR/MWh szinten járt a 2011. évi határidős zsinór termék ára (baseload), addig a csúcs termék (pickload) árak 60-65 EUR/MWh szinteket képviselt. Ami rendkívüli volt, hogy ugyanekkora értéket képviselt Magyarországon is a villamos energia termék ára, ami rendkívül előnyös szerződési árak elérését tette lehetővé. Korábbiakban a hazai árak jellemzően a német piachoz képest 10 EUR/MWh felárat képviseltek, hiszen 10 EUR/MWh körüli érték határkapacitási költség jelent meg az import áram esetében ( a határkeresztező kapacitás mértékét is a piac mozgatja).


Az első negyed évben hazánkban a közép- és nagyfogyasztók által elérhető benchmark ármutató 48,00-55,00 EUR/MWh árszinteket prezentált teljes ellátás alapon (a fogyasztók jellemzően teljes ellátás alapon szerződnek, amely tartalmazza a zsinór és csúcsterméket), addig a KÁT (zöld energia) tartalmú árak 59-68 EUR/MWh szinteket képviseltek. Az alacsony árak kitűnő alkalmat jelentenek a fogyasztóknak, hogy hosszabb távú szerződésekkel alacsonyan szinteken fagyasszák be az energia költségeket, ezzel órási megtakarítást (költség elkerülést) realizálva egy esetleges áremelkedő trendben, hiszen egy jó időpontban kötött szerződéssel a fogyasztó immunissá válik az áremelkedésre.