Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Gazdasági csoda az energiaszektorban?

Egy hónap alatt 20 százalékkal megugrott az energiaszektorban működő cégek száma, de csupán a számoktól azért gazdasági csodára még nem kell számítani.

Úgy tűnik, Magyarországon az energiatermelés 2017-től újabb korszakához érkezett el, a 2016-os év során több mint 550 cég jött létre az ágazatban, és ebből 320 az év utolsó hónapjában. Ezzel csupán egy hónap alatt sikerült 20 százalékkal növelni a szektorban működő cégek számát, az éves növekedés pedig 30 százalék fölött van – derül ki az OPTEN céginformációs szolgáltató adatbázisából.

Az energiatermelés és kereskedelem az egyik legintenzívebben változó szektor volt az elmúlt néhány év tekintetében. Bár a cégek darabszámát nézve kis ágazatról beszélhetünk, hiszen nagyságrendileg mindössze 1700 cég működik a területen, a szektor gazdasági jelentősége óriási. Ennek megfelelően mindig is kiemelt társadalmi, politikai és gazdasági figyelem övezte az ezen a területen működő cégek tevékenységét.

Az ágazat koncentráltságának mindig is megvoltak a saját jellegzetességei, a működő cégek termelékenysége, vagy akár a jövedelmi viszonyai általában messze az országos átlag felett vannak. Többek között az egy főre eső bruttó bér 500 ezer Ft körül volt az ágazatban még 2016-ban is, de a korábbi években ez az érték még magasabb is volt.

A 2017-es év sem lesz unalmas az ágazat szereplői számára, legalábbis a cégalapítások drasztikusan megugró száma erre enged következtetni. Azonban nem szabad elfeledkezni a technikai hatásokról sem. Az év utolsó hónapjaiban bekövetkező nagyobb ugrások sokszor inkább a szabályozási környezet változásának, adópolitikának, támogatási rendszernek köszönhető, mint tényleges gazdasági hatásoknak.

Ha jobban megvizsgáljuk a 2016 végén létrejött cégeket, érdekes minta rajzolódik ki. Villamosenergia-termeléssel foglalkozik az újonnan létrejött cégek túlnyomó többsége, de talán még érdekesebb az a tény, hogy a cégek nem magányosan, hanem csoportokban jöttek létre. Egy-egy tulajdonos sokszor 8-10 céget is létrehozott rövid időn belül.

Már-már a hazai cégstruktúra hőskorát idéző cégnevekkel találkozhatunk az újonnan létrejött cégek között. A cégnevek közti különbséget sokszor csak a sorszám jelenti, de voltak ennél kreatívabb alapítók is. Az egyik tulajdonos a naprendszer bolygóiról nevezte el cégeit, de volt olyan is, aki német nyelvű sorszámot írt cégeinek neveibe.