Keresés űrlap

Egykulcsos megoldások egy kézből
Több ezer elektronikus aukció, árlejtés tapasztalata
Szakértőink évtizedes beszerzési tapasztalatai
Sourcing siker garancia
Benchmarking, avagy az információ hatalma
Élmény alapú közbeszerzés
Több mint 3000 ügyfél
Éves szinten 1500 beszerzési projekt
Csoportos energia beszerzések
Mérhető és kézzelfogható megtakarítások
Többszörös befektetett arányos megtérülések (ROI)

Referenciáink

Eredményeink

Beszerzési érték: 490 Mrd Ft
Projektek száma: 9075 db
Ügyfelek száma: >4500
Villamos energia: 11350 GWh
Földgáz energia: 2340 Mio m3
Elért meg- takarítás: 47 Mrd Ft

Adatkezelési tájékoztató

Jelenlegi hely

Meredeken drágulhat az olaj, sürgős lépések kellenek

Kínálati hiány alakulhat ki a globális olajpiacon a következő évtized elején, ha az olajtársaságok kétéves csökkenés után nem fokozzák érdemben kutatás-termelési beruházásaikat - figyelmeztetett a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA). Ennek elmaradása az IEA szerint a tartalékok további csökkenésével és az árak meredek emelkedésével járhat. 

A befektetők többnyire nem számítanak az olaj árának éles emelkedésére rövid távon, de a beruházási kiadások globális csökkenése 2015-2016-ban és a globális kereslet erősödése azt jelentheti, hogy a világ ellátási válsággal nézhet szembe, amennyiben hamarosan nem indulnak új projektek - prognosztizálta az IEA ötéves kitekintésű előrejelzésében. A szervezet szerint még nincs késő elkerülni a kínálati hiányt, de ehhez a termelőknek haladéktalanul növelniük kell beruházásaikat.

A kínálat bővülése nagyrészt az Egyesült Államoktól várható, ahol az IEA szerint a palaolaj kitermelés napi 1,4 millió hordóval bővülhet 2022-től akkor is, ha az árak nem térnek majd el lényegesen a jelenlegi, 60 dollár alatti szintektől, az árak emelkedése esetén pedig a termelés bővülése meghaladhatja ezt. Az Egyesült Államok jóval gyorsabban reagál az árjelzésekre, mint más termelők. A termelésbővülés mértéke nagyban függ az árak alakulásától: amennyiben az árak elérik a 80 dollár/hordót, az amerikai palaolaj termelés akár napi 3 millió hordóval is bővülhet öt éven belül. Amennyiben azonban az árak közelebb maradnak az 50 dolláros szinthez, a palaolaj kitermelés a jövő évtized elején visszaeshet.

Bár az Egyesült Államok palakitermelésének beruházásai már bővülnek, és a jelek szerint Kanadában és Brazilíbában is hasonló folyamat indult, ezzel együtt az IEA szerint a globális beruházásokról érkező jelek "nem bátorítóak" 2017 eddig eltelt hónapjaiban.

A globális olajtermelés várhatóan napi 5,6 millió hordóval haladhatja meg 2022-ben a jelenlegit, a teljes termelés 60 százaléka pedig nem OPEC országokból származhat. Az OPEC-en belül az IEA szerint a kitermelés zöme az alasonyabb költségekkel dolgozó közel-keleti termelőktől jöhet majd, Irakból, Iránból és az Egyesült Arab Emírségekből, míg Nigériában, Algériában és Venzuelában csökkeni fog a kitermelés. Az előrjelzés szerint az orosz kitermelés stabil marad a következő öt évben. A várakozás szerint az OPEC országok kitermelése napi 37,85 millió hordóra emelkedhet 2022-re a 2016-os 35,9 millió hordó/napról. A csoport által kitermelt nyersolaj iránti kereslet pedig 35,8 millió hordóra emelkedhet a tavalyi napi 32,2 millió hordóról. A nem OPEC országok kitermelése várhatóan napi 3,3 millió hordóval 60,9 millió hordóra bővülhet 2022-re. A bővülést az USA fogja vezetni, ahol 2018-19-ben meredeken gyorsul, majd lassul a növekedés az IEA szerint.

Rövid távon nem várható az olajkereslet bővülése, azonba a következő öt évben már emelkedni fog, és 2019-ben átlépi a napi 100 millió hordót, 2022-ben pedig elérheti a 104 millió hordót. A bővülés az IEA szerint teljes mértékben a feltörekvő gazdaságoknak lesz köszönhető. A maihoz képesti többletkínálat 70 százalékát Ázsia fogja felszívni, és addigra az indiai kereslet már a kínait meghaladó mértékben fog erősödni. Az OECD országokban a kereslet napi 1,2 millió hordóval esik vissza 2022-ig, a gyengébb gazdasági növekedéssel és a járműpiaci fejleményekkel összefüggésben. A nem OECD országok kereslete ugyanakor napi 8,5 millió hordóval fog emelkedni, és 28 százalékkal fogja meghaladni az OECD országokét 2022-ben.